Rada slovenských exportérov nesúhlasí s vyjadreniami Ministerstva financií (MF) SR o úspešnom zotavení slovenskej exportnej výkonnosti. Rezort v pondelok na sociálnej sieti zdôraznil, že podľa údajov Štatistického úradu SR je kumulatívny prebytok zahraničného obchodu za deväť mesiacov 1,54 miliardy eur, čo je o 144 % viac než vlani. Exportéri pripomenuli, že v tomto období zároveň ŠÚ vykazuje desaťpercentný pokles vývozu. „Po drakonickom prepade z marca až mája sa slovenský vývoz naďalej úspešne zotavuje, najmä vďaka automobilovému priemyslu," uviedol rezort financií.

„Rada slovenských exportérov by uvítala konkrétne vládne opatrenia na podporu exportu, namiesto zavádzajúco komunikovaných štatistík," reagoval predseda Rady slovenských exportérov Lukáš Parízek. „Považujeme v tejto náročnej a napätej situácii za nevhodné, ak sa pri celkovom poklese ekonomiky narába s porovnávaním medziročných prebytkov, pričom samotná správa Štatistického úradu SR uvádza, že medziročné porovnanie za obdobie deväť mesiacov (január až september) vykazuje viac ako desaťpercentný pokles slovenského exportu," dodal Parízek.

Vo Volkswagen Slovakia sa začala výroba modelu Škoda Karoq
Neprehliadnite

Slovensko zaznamenalo druhú najvyššiu hodnotu vývozu za poslednú dekádu

Podľa rady narába zverejnená správa MF s číslami „veľmi neobratne a krajne nezodpovedne". Parízek zdôraznil, že slovenskí exportéri čelia kríze a potrebujú adresné a podporné riešenia, nielen na udržanie zamestnanosti, ale aj podporu konkurencieschopnosti našich firiem na zahraničných trhoch.