Podľa údajov Destatisu klesol export Nemecka v marci po úprave o sezónne vplyvy oproti predchádzajúcemu mesiacu o 11,8 percenta. Vo februári ešte vzrástol o 1,2 percenta.

WA 9 Detroit - Ropné zásovníky v rafinérii spoločnosti Marathon Petroleum Corporation v Detroite v utorok 21. apríla 2020. Ceny ropy pokračovali v utorok v páde. Ropný trh výrazne zasiahol počas koronavírusovej pandémie prudký pokles dopytu, nadmerná ponuka a rýchle plnenie zásobníkov. FOTO TASR/APStorage tanks are shown at the Marathon Petroleum Corp. refinery in Detroit, Tuesday, April 21, 2020. The world is awash in oil, there's little demand for it and we're running out of places to put
Neprehliadnite

Ceny ropy vzrástli, cena Brentu sa nakrátko priblížila k hranici 32 dolárov za barel

Marcový pokles je najvýraznejší od začiatku evidovania príslušných údajov v auguste 1990. Zároveň vysoko prekonal očakávania ekonómov, ktorí počítali s poklesom exportu o päť percent.

Podobne ako vývoz, aj dovoz zaznamenal výrazný pokles, tentoraz najväčší za vyše 11 rokov. Dovoz sa znížil medzimesačne o 5,1 percenta, čo predstavuje najvýraznejší pokles od januára 2009. Aj v tomto prípade údaje prekonali odhady ekonómov, ktorí počítali s poklesom dovozu o štyri percentá.

V dôsledku tohto vývoja klesol obchodný prebytok Nemecka po úprave o sezónne vplyvy na 12,8 miliardy eur z 21,4 miliardy eur vo februári.

Medziročne klesol vývoz o 7,9 percenta a dovoz sa znížil o 4,5 percenta. Na neupravenej báze potom obchodný prebytok dosiahol v marci 17,4 miliardy eur v porovnaní s 22,3 miliardy eur v marci minulého roka.