Expertka Alica Kizeková očakáva, že terajšie slovenské predsedníctvo vo Vyšehradskej štvorke pod mottom Budúcnosť Vyšehradu nebude len reflexiou nad úlohou V4, ale bude pokračovať v tradícii svojho minulého motta a zaslúži sa o dynamický Vyšehrad pre Európu.

Slovensko by malo predostrieť riešenia

Slovenská odborníčka z Ústavu medzinárodných vzťahov (ÚMV) v Prahe podotkla, že dlhodobou prioritou je uchovať regionálnu stabilitu a dobré susedské vzťahy.

„Nakoľko je teraz Česká republika predsedajúcou krajinou v Rade EÚ, tak by sa práve malo Slovensko pokúsiť posilniť stredoeurópsku dimenziu v rámci EÚ a priniesť konštruktívne a efektívne riešenia podporené susedskými dohodami," myslí si Kizeková.

Štyri dôležité priority krajiny

Veľkou témou počas predsedníctva bude budúcnosť Európskej únie a Európy. Práve v tejto otázke by podľa expertky mohlo Slovensko prispieť posilnením debát v otázke členstva štátov západného Balkánu a kandidatúr Ukrajiny a Moldavska. Ďalej upozornila, že prebiehajúca vojna na Ukrajine si vyžaduje silnú spoluprácu pri ochrane spoločných hraníc, policajnú spoluprácu a kontrolu migrácie.

Podľa Kizekovej je dôležitý aj boj s hybridnými hrozbami a dezinformáciami. „Tu by som vyzdvihla spoluprácu v rámci NATO, kde je čoraz viac nevyhnutné spolupracovať a koordinovať aktivity, ako aj nákup vojenskej techniky a spoločné výcviky," zdôraznila.

Za dôležité priority predsedníctva Kizeková považuje aj energetickú bezpečnosť, oživenie ekonomiky a zlepšenie dopravnej infraštruktúry. „Občania očakávajú rýchle riešenia práve v týchto oblastiach. Nemalo by sa zabudnúť na mladých ľudí a podporovať naďalej mobilitu a športové a kultúrne výmeny," dodala pre TASR.

Slovensko prebralo v poradí už šieste predsedníctvo vo Vyšehradskej štvorke od Maďarska 1. júla a potrvá do 30. júna 2023. Prioritami krajiny sú štyri tematické oblasti – prepojenia, ekonomika, udržateľnosť a ľudia.

Ďalšie dôležité správy

WA 21 archív Drážďany - Na archívnej snímke zo 4. decembra 2018 žena si ráta eurové bankovky v peňaženke v Drážďanoch. Miera inflácie v Nemecku spomalila v apríli 2020 na najnižšiu úroveň od konca roka 2016. Uviedol to v stredu nemecký štatistický úrad Destatis, ktorý zverejnil predbežné údaje. Podľa Destatisu spotrebiteľské ceny vzrástli v apríli medziročne o 0,8 %, zatiaľ čo v marci dosiahla inflácia 1,4 %. Aprílový údaj predstavuje najnižšiu mieru inflácie od novembra 2016, keď dosiahla rovna
Neprehliadnite

Inflácia na Slovensku vzrástla medziročne na 13,2 percenta