Je koniec roka 2022 a pandémii koronavírusu odzvonilo. Už žiadne masové testovanie, enormné nárasty infikovaných či hospitalizovaných, nie je potrebný zákaz cestovania, ani zatvorené reštaurácie či zrušené podujatia.

Dalo by sa povedať, že život sa vrátil späť do normálu. Experti, ktorých oslovila agentúra Reuters, predpovedajú, že aj rýchly nárast prípadov delta variantu v poslednej dobe začne ustupovať a ďalšie mutácie už nebudú mať taký dramatický priebeh. Pandémia by sa zmiernila na ľahšiu formu – endémiu.

Treba mať správnu kombináciu

Platí to však len pre vybrané krajiny. Tie, ktoré sa dostanú z najťažších chvíľ najskôr, budú podľa odborníkov mať určitú kombináciu vysokej miery zaočkovanosti a prirodzenej imunity medzi ľuďmi, ktorí boli infikovaní koronavírusom. Menovali Spojené štáty, Veľkú Britániu, Portugalsko a Indiu. „Myslíme si, že obdobie odteraz do konca roku 2022 je tým, kedy získame kontrolu nad vírusom... Kedy môžeme výrazne znížiť počet závažných ochorení a úmrtí,“ uviedla hlavná epidemiologička Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) Maria Van Kerkhoveová.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa