„’Ndrangheta sa o Česko intenzívne zaujíma,“ povedal pre denník Právo A. Nicaso, jeden z najrešpektovanejších svetových expertov na taliansku mafiu a zároveň univerzitný profesor žijúci v Kanade.

Svoje tvrdenia opiera v prvom rade o informácie, že v minulosti Česká republika slúžila ako úkryt pre mnohých členov i bosov najrôznejších talianskych mafiánskych organizácií. „Česko je krajinou, kam už ’Ndrangheta vkročila. Talianskeho utečenca, člena ’Ndranghety, nedávno zatkli v Prahe. Ak sa tu ukryl, znamenalo by to, že má v Česku logistickú podporu, zavedenú, fungujúcu a dôveryhodnú sieť schopnú pomoci,“ vysvetlil.

Atraktívna krajina

Novinky.cz pripomínajú, že jedného zo šéfov kalábrijskej mafie Francesca Bonavitu zatkli českí policajti v júli 2016 v pražských Dejviciach. Údajne tam žil niekoľko mesiacov. Podľa A. Nicasa je Česká republika, rovnako ako Slovensko a aj iné štáty bývalého východného bloku, pre taliansku mafiu veľmi atraktívne.

Záujem o Česko prejavuje podľa jeho informácií predovšetkým ’Ndrangheta. „’Ndrangheta vždy využíva rovnaký systém: investuje peniaze, skorumpuje miestnych politikov a využije verejné financovanie. Česko je krajinou, ktorá podporuje zahraničné investície. Cieľom je dostať sa k európskym fondom pre poľnohospodárstvo a obnoviteľné zdroje, ktoré sú k dispozícii na rozvoj vidieckych oblastí,“ priblížil stratégiu ’Ndranghety A. Nicaso.

Podľa neho organizácia potrebuje investovať, respektíve vyprať špinavé peniaze z predaja kokaínu, na ktorého distribúciu a obchod s ním má v Európe v súčasnosti už takmer monopol.

„Majú obrovské množstvo peňazí, ktoré chcú investovať všade možne, a Česko je jednou z týchto krajín – je navyše bohaté. Ideálne miesto pre organizovaný zločin. Mám informácie o mnohých klanoch ’Ndranghety, ktoré majú záujem o investície v Česku. Ten záujem trvá už minimálne päť rokov,“ upozornil A. Nicaso.

Nezabíjajú dôležitých ľudí

Ako Právo informovalo minulý týždeň, Antonino Vadala, ktorý je podľa Kuciakovho článku napojený na ’Ndranghetu a na Slovensku, čulo obchoduje a investuje, vlastní od vlaňajšieho novembra podnik taktiež v Česku. Či je spoločnosť aktívna, však zatiaľ nie je jasné.

Stratégia ’Ndranghety údajne spočíva v „neviditeľnosti“, ktorá jej zaručuje úspešné prechádzanie krajinami na piatich kontinentoch. „’Ndrangheta nemá v úmysle používať násilie, má naopak ambície a taktiež schopnosť zachovávať si nenápadnosť. Je to spôsob, akým sa snaží fungovať v Taliansku aj inde vo svete. Takmer nikdy nezabíjajú dôležitých ľudí,“ upozornil A. Nicaso s tým, že za uplynulých 50 rokov svojej histórie zlikvidovala ’Ndrangheta „iba“ šesť významných ľudí.

Teda takých, ktorých smrť v spoločnosti vzbudí mimoriadny záujem. Preto A. Nicaso neverí tomu, že by smrť J. Kuciaka mala na svedomí práve ’Ndrangheta, ktorá sa podobným metódam viac-menej úspešne vyhýba.

„Vražda novinára znamená pre ’Ndranghetu zničiť všetko. Nemyslím si, že by na seba takto pútala pozornosť celého sveta. Oveľa pravdepodobnejšie je to, že tí, ktorí J. Kuciaka zabili, boli skorumpovaní Slováci, na machinácie ktorých novinár prišiel a ktorí sa vzápätí snažili preniesť podozrenie na ’Ndranghetu,“ uviedol A. Nicaso podľa serveru Novinky.cz.