Bývalý minister obrany USA James Mattis kritizoval ruskú inváziu na Ukrajinu, pričom ju označil ju za „nemorálnu“ a „operatívne nerozumnú“, píše stanica CNN.

Podľa nej Mattisove slová zazneli na nedávnom fóre v juhokórejskej metropole Soul.

„V Amerike máme príslovie. Hovoríme, že národy so spojencami prosperujú a národy bez spojencov chradnú. A práve teraz sledujeme, ako nám Rusko chradne pred očami,“ povedal Mattis.

Neschopní generáli

Na otázku, aké vojenské ponaučenie si možno vziať z doterajšej vojny, Mattis, generál námornej pechoty vo výslužbe, odvetil: „Nedovoľte, aby neschopní generáli viedli vaše operácie."

Mattis označil vojenské výkony Ruska za „patetické". Zároveň odsúdil „nemorálne, takticky nekompetentné, operatívne nerozumné a strategicky hlúpe úsilie" Moskvy na Ukrajine.

Hovoril aj o predchádzajúcich snahách USA pokúsiť sa priviesť Rusko do „spoločenstva národov“, ale konštatoval, že na čele s ruským prezidentom Vladimírom Putinom to nie je možné.

Dostojevského Putin

„Tragédiou našej doby je to, že Putin je stvorenie priamo od Dostojevského. Každý večer chodí spať nahnevaný, každú noc chodí spať so strachom, každú noc chodí spať s myšlienkou, že Rusko je obkľúčené príšerami, a toto ho vedie,“ uviedol exminister.

Mattis dodal, že Putin odstránil zo svojho okruhu každého, kto s ním nesúhlasil, takže si „pravdepodobne myslel, že ho ukrajinský ľud privíta".

Ďalšie dôležité správy

Scholz, Putin
Neprehliadnite

Putin zničil všetko, o čo sme sa desaťročia snažili, pošliapal naše sny, hovorí Olaf Scholz