Súčasný aj bývalý predseda vlády opäť otvárajú tému veku odchodu do dôchodku. Ešte pred pádom tretej vlády Roberta Fica prišiel Most-Híd s nápadom, že skôr, ako sa baviť o zastropovaní, by bolo vhodnejšie ľuďom oznamovať dopredu, kedy dosiahnu dôchodkový vek podľa nastavených pravidiel.

„Je naozaj irónia, že nikto nerieši problém ľudí, ktorí majú blízko do dôchodku. V súčasnosti je totiž systém taký, že keď oslavujete 60. narodeniny, tak stále neviete, kedy pôjdete do dôchodku. Dokonca ani v 61 rokoch. Ale už diskutujeme o tom, kedy pôjde do dôchodku dnešná mladšia a stredná generácia. Radšej riešme to, aby ľudia, ktorí majú päť rokov do dôchodku, vedeli, kedy naň budú mať nárok. Pričom takéto riešenie ani nič nestojí,“ povedal koncom februára v rozhovore pre TREND Ivan Švejna, štátny tajomník rezortu práce za Most-Híd.

Most-Híd schválil vo februári na svojej republikovej rade, že o veku odchodu do dôchodku sa každý dozvie päť rokov predtým ako dosiahne dôchodkový vek. Zvyšok, teda predlžovanie dôchodkového veku podľa veku dožitia, by ostalo tak ako v súčasnosti.

„Pri všetkej úcte náš návrh nič nestojí, je logický, je zrozumiteľný. A minister financií musí držať trajektóriu k vyrovnanému rozpočtu. Neviem si nájsť logické argumenty proti tomu, čo som povedal,“ argumentoval I. Švejna.

Politický obchod z toho nebude

Pritom ekonómovia upozorňujú, že ak sa aj určí strop veku odchodu do dôchodku na 65 rokov, pocítia to až ľudia, ktorí 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa