Text bol aktualizovaný o reakciu exekútora.

Spôsob, akým slovenský exekútor rieši spor medzi ukrajinskou a talianskou plynárenskou firmou, môže podľa Naftogazu nasvedčovať spáchaniu trestného činu obzvlášť závažného zločinu zneužitia právomoci verejného činiteľa. Exekútor tvrdí, že postupoval podľa zákona, Naftogaz sa podľa neho snaží vykrútiť zo súdom prikázanej platby.

Spor plynárov zablúdil na Slovensko

Problém ukrajinského Naftogazu má korene v kontrakte s talianskou spoločnosťou IUGAS z roku 2008. Ukrajinský štátny plynárenský gigant sa zaviazal Talianom dodať cez Slovensko a Rakúsko zemný plyn.

Plánovaný obchod však v roku 2009 skrížila plynová kríza, počas ktorej Rusko pozastavilo dodávky plynu k svojmu západnému susedovi. Energetická bezpečnosť Ukrajiny tak bola ohrozená a štátne orgány zakázali export suroviny za hranice, čím boli zmarené aj dohodnuté dodávky pre Taliansko.

Naftogaz sa niekoľko rokov snažil príčiny nedodržania kontraktu vysvetliť pred súdom, ten však jeho argumenty neuznal. Výška pohľadávky v tom čase dosahovala 11,4 milióna eur, ďalších 9,7 milióna eur tvorili úroky. Naftogaz bol pripravený podlžnosť uhradiť, avšak taliansky IUGAS postúpil pohľadávku dvom rôznym zahraničným spoločnostiam, švajčiarskej Omni Bridgeway a maďarskej Trameta.

„Doteraz nie je jasné, kto je v tomto prípade oprávneným veriteľom a komu máme peniaze zaplatiť,“ konštatuje riaditeľka korporátnej komunikácie firmy Naftogaz Aliona Osmolovska. Zo vzájomnej komunikácie s oboma firmami vzišiel návrh, že

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa