Viaceré európske krajiny sa obrátili na Azerbajdžan so žiadosťou o nákup plynu. Povedal to dnes azerbajdžanský prezident Ilham Alijev. Dodal však, že jeho krajina musí najskôr zvýšiť ťažbu, aby bola schopná zabezpečiť vyššie dodávky. V súčasnosti Azerbajdžan predáva plyn Turecku, Gruzínsku, Grécku, Bulharsku a Taliansku prostredníctvom plynovodov obchádzajúcich Rusko.

Rastúci dopyt po plyne

Európska únia tradične spoliehala na plyn z Ruska, ktorý pokrýva 40 percent jej potreby. Po ruskej invázii na Ukrajinu však hľadá alternatívy. Rusko už prerušilo dodávky plynu do viacerých krajín Európskej únie po tom, čo odmietli platiť v rubľoch.

„V posledných mesiacoch sa na nás obrátilo niekoľko európskych krajín so žiadosťou o nákup plynu. Nie je to však jednoduché, pretože ho musíme najprv vyťažiť, "vyhlásil Alijev. Krajina podľa neho robí všetko pre to, aby rastúci dopyt uspokojila a v súčasnosti na tejto otázke spolupracuje s Európskou komisiou. Priamo však žiadnu krajinu nemenoval.

Krajina chce zvýšiť vývoz a ťažbu plynu

Azerbajdžan plánuje v nasledujúcich štyroch až piatich rokoch zdvojnásobiť kapacitu svojho plynovodu Transanatolian Natural Gas Pipeline (TANAP), ktorým v súčasnosti ročne dodá 16,2 miliardy metrov kubických plynu do Turecka a južnej Európy. V tomto roku chce krajina zvýšiť vývoz plynu na 24 miliárd metrov kubických z vlaňajších 22 miliárd metrov kubických a do Európy poslať desať miliárd metrov kubických plynu. Predstavitelia krajiny tiež vypracovali plány na zvýšenie ťažby plynu do roku 2026 na 50 miliárd metrov kubických ročne.

Rusko znížilo dodávky do Európy 

Rusko tento týždeň znížilo dodávky do Európy prostredníctvom plynovodu Nord Stream 1 pre meškania pri pravidelnej údržbe. Moskva zároveň varovala pred ďalším meškaním opráv, ktoré by mohlo spôsobiť pozastavenie všetkých tokov.

Mimovládne organizácie obhajujúce ľudské práva pravidelne kritizujú vládnuci režim v Azerbajdžane, ktorý podľa nich tvrdo trestá akýkoľvek odpor proti režimu. Oponenti sú stíhaní z rôznych - podľa kritikov vymyslených - dôvodov, ktoré sa môžu pohybovať od daňových únikov až po držanie zbraní alebo drog. Ilham Alijev nastúpil do čela krajiny po svojom otcovi, ktorý zomrel v roku 2003. Akékoľvek zneužívanie moci svojím režimom rozhodne popiera.

Ďalšie dôležité správy

Hlinikáreň
Neprehliadnite

Ceny plynu pre domácnosti vzrastú v budúcom roku o 34 až 59 percent, oznámil Sulík