Na Slovensku pozorujeme už niekoľko týždňov mierny, ale trvalý pokles počtu zariadení sociálnych služieb (ZSS) s výskytom zamestnancov či klientov chorých na Covid-19. Na utorkovej tlačovej konferencii to vyhlásil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). Začiatkom februára evidovali 281 zariadení v krízovej situácii, momentálne ich je 257.

Minister informoval, že z 31-tisíc zamestnancov a klientov ZSS na celom Slovensku, ktorí sa chceli dať zaočkovať proti Covid-19, bolo doteraz vakcinovaných 11 428 z nich, teda 37 percent. Dúfa, že do polovice apríla bude zaočkovaný každý klient a zamestnanec zariadenia, ktorí o to prejavili záujem.

Na Slovensku sa od pondelka 16. novembra 2020 otvorili kostoly, kiná, divadlá s maximálnou kapacitou 50 percent a plavárne či fitnescentrá s maximálnou kapacitou šesť osôb. Na snímke omša vo Farskom kostole navštívenia Panny Márie v Nitre za prísnych hygienických opatrení 20. novembra 2020. FOTO TASR - Henrich Mišovič
Neprehliadnite

Krajniak hovorí o otváraní kostolov, SaS aj mimoparlamentná opozícia sú proti

Do ZSS bolo podľa Krajniaka distribuovaných zhruba 11 miliónov ochranných rúšok, 374-tisíc ochranných oblekov, 278-tisíc respirátorov FFP2 či takmer 8-tisíc ochranných štítov. „Preplácame vitamín D3, čo sa ukázalo ako veľmi vhodná prevencia, jednak voči ochoreniu Covid-19 a ak aj niekto ochorie, tak aj ako prevencia proti horšiemu priebehu," poznamenal minister. V teréne je 100 kyslíkových koncentrátorov a ďalších 100 sa ministerstvo snaží zabezpečiť. „Chceme tak čo najviac ochrániť klientov ZSS pred hospitalizáciou. Pomáhame tým aj nemocniciam," uviedol Krajniak. Deklaruje, že majú vypracovanú metodiku a online rokujú so všetkými zariadeniami, kde sa vyskytuje Covid-19. Zavádza sa aj takzvaný nemecký model, ktorý by mal predchádzať tomu, aby klienti s Covid-19 dostali zápal pľúc. Všetky osvedčené metódy zo zahraničia sa snaží rezort aplikovať aj na Slovensku.

„Pomoc, ktorá smerovala do ZSS, je na úrovni 46 miliónov eur. Pomoc bola najmä v materiálovej podobe, ale sú to aj finančné odmeny či preplácanie vitamínu D3 a ďalších vecí," poznamenal Krajniak. Vyzdvihol, že v prepočte na milión obyvateľov v porovnaní s relevantnými krajinami umiera na Slovensku na Covid-19 najmenej ľudí v ZSS. „Veľká vďaka patrí všetkým zamestnancom zariadení, ktorí sa napriek nízkemu finančnému ohodnoteniu správajú veľmi hrdinsky a obetavo," skonštatoval Krajniak.

Sieť nemocníc Svet zdravia v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva SR sa v týchto dňoch aktívne zapojilo do národného očkovacieho plánu v boji proti ochoreniu COVID-19. Nemocnice museli pripraviť vakcinačné ambulancie a vakcinačné tímy, ktorých hlavnou úlohou je v priebehu pár dní maximálne využiť dodané vakcíny a zaočkovať prihlásených zamestnancov. V štrnástich nemocniciach siete to spolu predstavuje v prvej vlne vyše 2800 ľudí. Na snímke očkovanie zdravotníkov proti ochoreniu COVID-19  vo
Neprehliadnite

Pilotné očkovanie v zariadeniach sociálnych služieb sa začalo, tvrdí Krajniak

Starosta bratislavského Ružinova Martin Chren na tlačovej konferencii povedal, že vakcinácia klientov ZSS má zmysel a funguje. Dôkazom je podľa neho aj výskyt Covid-19 v dvoch ružinovských zariadeniach, v prvom, kde už boli zaočkovaní klienti prvou dávkou vakcíny a v druhom, kde zatiaľ zaočkovaní neboli. „Priebeh ochorenia Covid-19 medzi klientmi bol výrazne lepší v zariadení, kde boli klienti už zaočkovaní prvou dávkou vakcíny v porovnaní s druhým domovom seniorov, kde klienti zatiaľ zaočkovaní neboli," skonštatoval.