Spoločnosti China Evergrande Group a Kaisa Group označila agentúra Fitch za podniky v čiastočnej platobnej neschopnosti. Kaisa podľa zdroja agentúry Reuters začala pracovať na reštrukturalizácii dlhu v objeme 12 miliárd dolárov. Ani jeden z podnikov čiastočnú platobnú neschopnosť neoznámil, Fitch je ale prvý, kto ich tak označil.

Evergrande nepotvrdila splatenie úrokov zo zahraničných dlhopisov vo výške 82,5 milióna dolárov ani po tridsaťdňovej ochrannej lehote. „Predpokladáme preto, že neboli zaplatené," uviedla agentúra Fitch. V posledných dvoch mesiacoch Evergrande svoje záväzky uhradila až na poslednú chvíľu.

WA 25 Peking - Na snímke mapa, ktorá zobrazuje domáce vývojové projekty čínskej developerskej skupiny China Evergrande Group v Pekingu utorok 21. septembra 2021.Čínska developerská skupina China Evergrande Group je presvedčená, že „prekoná svoje najtemnejšie obdobie“. Uviedol to v utorok v liste zamestnancom Chuej Kcha Jüan, predseda predstavenstva spoločnosti, ktorá zápasí s dlhmi. Hrozba jej bankrotu vyvoláva nervozitu na globálnych trhoch.  Akcie spoločnosti kótované na burze v Hongkongu v to
Neprehliadnite

Čínsky developer Kaisa Group čelí platobnej neschopnosti

Nezaplatenie dlžnej čiastky znamená platobnú neschopnosť pri dlhopisoch Evergrande. Ďalšie cenné papiere denominované v dolároch sú teda okamžite splatné, ak o tom rozhodnú držitelia dlhopisov, ktorých úhrnná hodnota činí aspoň 25 percent celkovej dlžnej sumy, poznamenala Fitch.

Čínsky bytový gigant Evergrande je na pokraji bankrotu
Neprehliadnite

Agentúra S&P počíta s krachom čínskeho developera China Evergrande

To isté platí pre spoločnosť Kaisa, ktorá má podľa údajov spoločnosti Refinitiv budúci rok splatné dlhopisy celkom za 2,8 miliardy dolárov. V rokoch 2023 až 2025 má každoročne splatiť dlhopisy za 2,2 až 3,2 miliardy dolárov.

Spoločnosť Evergrande bola kedysi v Číne najvýznamnejším developerom, teraz však zápasí so záväzkami v prepočte za viac ako 300 miliárd dolárov. Jej pád by pravdepodobne zasiahol celý realitný sektor a rozšíril by sa aj mimo neho.

WA 34 archív Hongkong - Na archívnej snímke zo 4. októbra 2021 bezpečnostný pracovník stojí v sídle čínskej developerskej skupiny Evergrande Group v Hongkongu. Evergrande v nedeľu 24. októbra 2021 oznámila, že obnovila práce na viac ako 10 projektoch v Šen-čene, Tung-kuane a ďalších mestách. Toto vyhlásenie prichádza po správe, že sa jej podarilo odvrátiť bankrot, keď na poslednú chvíľu splatila úroky z dlhopisov. FOTO TASR/AP

FILE - In this Oct. 4, 2021, file photo, a security guard stands at
Neprehliadnite

Akcie Evergrande sa strmo prepadli, blíži sa odklad splatnosti kupónu