Severná Európa na čele s Nemeckom ďalej bohatla, zatiaľ čo juhoeurópske štáty zaostávali alebo chudobneli. Vyplýva to zo štúdie, ktorú zverejnila nemecká investičná spoločnosť Flossbach von Storch.

Jedným z predpokladov pri zakladaní eurozóny pritom bolo postupné zbližovanie ekonomickej úrovne jednotlivých členských krajín a regiónov.

Firma porovnala hodnotu osobného majetku v jednotlivých krajinách na základe cenového koša množstva položiek, medzi ktorými boli nehnuteľnosti, akcie alebo umelecké diela.

Najmä kvôli rastu cien nehnuteľností sa hodnota majetku v Nemecku a Rakúsku vlani zvýšila o sedem percent, asi dvakrát rýchlejšie ako v Taliansku alebo v Španielsku. V Grécku tento ukazovateľ dokonca o štyri percentá klesol.

„Bohatstvo v krajinách južnej Európy narastalo až do roku 2006, keď spľaskla bublina (realitných cien). V súčasnosti sú tieto krajiny v situácii Japonska,“ uviedol k štúdii Thomas Mayer, ktorého tím výskum viedol. Japonsko po spľasknutí bubliny výrazne nadhodnotených cien nehnuteľností na konci 80. rokov zažíva dlhú stagnáciu.

Roztváranie nožníc medzi severom a juhom Európy vedie k politickému napätiu v eurozóne. Trend zvyšovania rozdielov medzi obomi časťami menovej únie priznáva aj Európska centrálna banka (ECB), uviedla agentúra Reuters.