Grécko v noci na dnes prijalo prvý balík reforiem včas a v súlade so záväzkami z nedávneho samitu eurozóny, uviedla hovorkyňa Európskej komisie Annika Breidthardtová. Grécky parlament podľa nej urobil významný krok na ceste k obnoveniu dôvery medzinárodných partnerov.

Rozhodnutie napomohlo nielen začiatku rokovaní o veľkom treťom záchrannom programe, ale tiež znamená splnenie predbežných podmienok na získanie krátkodobej preklenovacej pôžičky.

Spomínaná pôžička má zabezpečiť krajine preklenovacie financovanie do doby, než Atény s eurozónou dojednajú celkový záchranný program z Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM).

Preklenovacia pôžička pomôže Grécku vyrovnať záväzok vo výške 3,5 miliardy eur, ktorý majú Atény uhradiť Európskej centrálnej banke (ECB) v pondelok, a zabezpečiť ďalšie financovanie krajiny. Na dočasnú pôžičku nadviaže program z ESM, ktorý môže dosiahnuť objem až 86 miliárd eur.

Pre krátkodobú pôžičku bude využitý starší únijný fond Európsky finančný stabilizačný mechanizmus (EFSM). Za pôžičky z neho ale ručia všetky krajiny únie.

Česko, Veľká Británia a ďalšie krajiny, ktoré nepoužívajú euro ako platidlo, náklady ani teoreticky niesť nechcú. Európska komisia a krajiny eurozóny preto dumajú, ako túto otázku vyriešiť.

Európska centrálna banka (ECB) sa zároveň rozhodla umožniť gréckym bankám čerpať väčší objem núdzových úverov. Oznámil to jej šéf Mario Draghi. Limit úverov z núdzového programu ELA banka na týždeň zvýšila o 900 miliónov eur. Doteraz pritom predstavoval približne 90 miliárd eur, napísala agentúra DPA.