Volebný deň sme sledovali online

22:40 Primátor Trnavy Peter Bročka na Facebook zavesil odhady možnej účasti v tomto krajskom meste

22:13 Priebeh eurovolieb bol na Slovensku pokojný

Potvrdil to predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány. Komisia počas volebného dňa zaznamenala takmer 30 podnetov. Týkali sa napríklad podozrení z porušenia pravidiel vedenia volebnej kampane, porušenia volebného moratória alebo narušenia poriadku vo volebnej miestnosti. Bárány dodal, že v týchto voľbách sa viac zaoberali aj podnetmi týkajúcimi sa porušenia volebného moratória na internete, vrátane sociálnych sietí. V prípade prijatých podnetov štátna komisia v sobotu zabezpečovala dôkazy, posudzovať ich bude podľa predsedu komisie na neskorších zasadnutiach.

Polícia v súvislosti s eurovoľbami nezaznamenala žiadne vážne narušenie verejného poriadku. „Počas dnešného dňa sme prijali viacero podnetov, ktoré sa týkajú predovšetkým správania občanov vo volebných miestnostiach a podobne,“ priblížila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.

22:00 Voľby skončili

Oficiálne výsledky budú známe v nedeľu pred pol nocou. Začínajú sa sčítavať výsledky.

21:34 V mestách a obciach na Spiši je priebeh volieb pokojný

Voľby do Európskeho parlamentu boli počas dňa v mestách a obciach na Spiši bez vážnejších problémov. „Volebný deň bol pokojný, zatiaľ všetko v poriadku, počasie je pekné, slnečné, čo nás teší. Naši členovia boli aj v teréne skontrolovať situáciu a nič závažné nezistili. Účasť je nízka, aspoň podľa tých informácií, čo máme k dispozícii,“ priblížil pre TASR zapisovateľ obvodnej volebnej komisie (ObVK) v Poprade Ladislav Maličký.

V okresoch Levoča a Poprad môže podľa neho svoj hlas vo voľbách odovzdať približne 150-tisíc občanov v 136 obvodoch. Bezproblémový bol počas dňa priebeh volieb aj v okrese Kežmarok, čo TASR potvrdil zapisovateľ tamojšej ObVK Dušan Mašlonka.

21:00 Volebné miestnosti už budú otvorené len poslednú hodinu

Oficiálne výsledky budú známe až v nedeľu po 23-tej hodine. Slovenské neoficiálne výsledky sak však verejnosť zrejme dozvie skôr.

19:41 Volebné komisie v okrese Nitra hlásia nízku účasť

Voľby do Európskeho parlamentu sú v obciach Nitrianskeho okresu pokojné a bez problémov. Predsedovia oslovených okrskových komisií však hovoria o nízkej volebnej účasti. K urnám podľa ich slov chodia skôr starší voliči.

Pred piatimi rokmi prišlo najmenej ľudí voliť v Čakajovciach, kde z 935 zapísaných voličov odovzdalo svoj hlas 60 ľudí a účasť mierne prekročila šesť percent. Podľa slov predsedníčky okrskovej volebnej komisie Daniely Belovičovej by tentoraz mohla byť o niečo vyššia. „Voľby sú pokojné, ľudia priebežne chodia, takže sa nenudíme. Ale je fakt, že tá účasť sa napríklad s nedávnymi prezidentskými voľbami nedá porovnať, je oveľa nižšia,“ skonštatovala.

19:06 Komisia prijala aj podnety o porušení moratória

Štátna volebná komisia doteraz prijala v súvislosti s eurovoľbami viacero podnetov týkajúcich sa údajného porušenia volebného moratória na internete. Uviedol to predseda komisie Eduard Bárány. Dodal tiež, že podľa jeho názoru by občan nemal disponovať dôkazom, ako hlasoval. Volič by podľa neho napríklad nemal zverejňovať fotografiu upraveného hlasovacieho lístka.

„Predovšetkým v prostredí internetu sa vyskytlo viacero skutočností. Štátna komisia sa v takýchto prípadoch sústreďuje na zaistenie dôkazov. Posudzovanie, či to skutočne znamenalo volebnú kampaň, a teda porušenie moratória, si nechávame na neskôr. Už dnes dokážeme zadokumentovať aj prípadné porušenia moratória na internete a v prostredí sociálnych sietí,“ priblížil prichádzajúce podnety E. Bárány.

18:20 V D. Harmanci rozhodujú o europoslancoch aj budúcnosti starostu

17:30 Voľby na košickom Luníku IX majú aj tentoraz nízku účasť

Tradične veľmi slabá účasť charakterizuje sobotné voľby do Európskeho parlamentu (EP) na košickom prevažne rómskom sídlisku Luník IX. Priebeh volieb je pokojný, dve volebné miestnosti v priestoroch komunitného centra boli dosiaľ okrem členov okrskových komisií väčšinou prázdne.

„Od rána prebieha všetko v poriadku, neboli žiadne problémy. Tí voliči, ktorí chodia, sú pomerne dobre informovaní, vedia, čo môžu vyberať, koľkých kandidátov krúžkovať, čiže nie je ani potrebné nejako ich extra usmerňovať. Čo sa týka účasti, povedal by som, že je to taká bežná účasť, porovnateľná aj s tým, čo bolo pred piatimi rokmi,“ uviedol pre TASR predseda okrskovej komisie číslo 1 Peter Palla.

16:05 Premiér Pellegrini verí, že nebudeme opäť rekordérmi vo volebnej účasti

Predseda vlády Peter Pellegrini verí, že vo voľbách do Európskeho parlamentu zvíťazia na Slovensku proeurópske strany, ktoré budú pokračovať aj v integračných snahách a v celkovej reforme EÚ, pretože tá nás neminie. Konštatoval to v sobotu popoludní v Banskej Bystrici po hlasovacom akte na Základnej škole Jána Bakossa.

###{EMBED_MEDIA_WIDEN_EZ:0}###

Predseda vlády SR Peter Pellegrini vo volebnej miestnosti v priestoroch Základnej školy Bakossova v Banskej BystriciZdroj: TASR

„Veľmi by som si želal, keby sme tentoraz neboli rekordérmi v tom zlom zmysle slova a na Slovensku nebudeme mať najnižšiu volebnú časť. Zdá sa, aj členovia volebnej komisie hovoria, že sú milo prekvapení z toho, že ľudia idú voliť. Jedna vec bude účasť, druhá, aké budú výsledky, pretože už na budúci týždeň ma čaká mimoriadny summit v Bruseli, ktorý bude prvým po nových voľbách,“ reagoval P. Pellegrini. Ako v tejto súvislosti poznamenal, všetci budú v očakávaní, či sa proeurópskym silám, ktoré chcú ďalej rozvíjať európsky projekt, podarí mať stále takú jasnú, veľkú väčšinu.

14:41 V Ľutine sa eurovolieb zúčastnili aj ženích s nevestou

Sobotňajších volieb do Európskeho parlamentu sa v obci Ľutina v Sabinovskom okrese zúčastnili aj snúbenci Petra Čorňáková a Matúš Bačinský, ktorí majú v tento deň svadbu.

###{EMBED_MEDIA_WIDEN_EZ:1}###

Do volebnej miestnosti v Ľutine prišli voliť aj snúbenci Petra Čorňáková a Matúš Bačinský.Zdroj: TASR

„Stále hovorím, že každý jeden článok je veľmi dôležitý a aj my sme článkom nejakého tela, ktoré keď chce fungovať, potrebuje zapojiť každý jeden sval. Pokladám sa tiež za nejaké tkanivo, ktoré môže prispieť k tomu, aby sa niečo dokázalo zmeniť k lepšiemu,“ povedala pre TASR P. Čorňáková na margo Európskej únie (EÚ). Doplnila, že v minulosti žila rok v Rakúsku a osem rokov vo Veľkej Británii.

14:15 Treba si dávať pozor na to, aby bol hlasovací lístok platný

Hlasovací lístok je platný aj v prípade, ak sa volič pomýli a zakrúžkuje viac ako dvoch kandidátov. Na pridelené prednostné hlasy sa však nebude prihliadať. V súvislosti so sobotnými eurovoľbami to potvrdila riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na Ministerstve vnútra SR Eva Chmelová. Lístok je podľa nej neplatný, ak sa v obálke nachádza viac ako jeden hlasovací lístok.

„Neplatným by sa stal aj vtedy, ak by sa hlasovací lístok dostal do hlasovacej urny bez obálky,“ doplnila E. Chmelová. Štátna komisia sa podľa nej doteraz zaoberala jedným podnetom týkajúcim sa poriadku vo volebnej miestnosti. "Všetky ostatné podnety smerovali k podozreniam z porušenia pravidiel vedenia volebnej kampane alebo porušenia volebného moratória," priblížila.

13:14 V Kútoch oproti prezidentským voľbám hlasuje menej Slovákov z cudziny

V obci Kúty v okrese Senica bola počas prezidentských volieb vysoká účasť Slovákov žijúcich v zahraničí. Aj k sobotným voľbám do Európskeho parlamentu (EP) prichádzajú do tejto obce voliť Slováci zo zahraničia, ale je ich menej. „Stále ma zaujíma, čo sa deje na Slovensku a považujem za dôležité, kto bude Slovensko zastupovať v EP. Ja využívam benefit toho, že žijeme v EÚ a chcem, aby to pokračovalo,“ uviedla Zuzana žijúca v Brne, ktorá pochádza z východného Slovenska.

12:00 Andrej Danko varuje pred nízkou účasťou

Nedovoľme, aby malo Slovensko opäť najnižšiu účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu. Vyhlásil to predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS), ktorý v sobotu využil voličský preukaz a odvolil mimo svojho bydliska. Pre TASR to potvrdil jeho hovorca Tomáš Kostelník. „Voľme srdcom ľudí, ktorí nebudú leniví v Bruseli pracovať pre Slovensko. Sme malý národ vzhľadom na počet obyvateľov, ale veľký srdcom a pracovitosťou. Máme čo Európskej únii ponúknuť,“ skonštatoval Danko.

11:35 V Rožkovanoch spojili eurovoľby s referendom

Obec Rožkovany v okrese Sabinov spojila voľby do Európskeho parlamentu s miestnym referendom. Obyvatelia sa v ňom vyjadrujú, či sú proti výstavbe nižšieho štandardu v lokalite Bogaj. „Petíciu za vyhlásenie referenda inicioval petičný výbor, ktorý predložil zákonom predpísaný počet platných podpisov, takže na základe toho sme v našej obci vyhlásili miestne referendum,“ uviedla pre TASR starostka Rožkovian Beáta Kollárová. Ako pokračovala, pri zámere výstavby bytov postupovali v súlade s územným plánom obce, ako ak s platnými a prijatými uzneseniami obecného zastupiteľstva, ktoré výstavbu podporilo.


11:30 Voliť bol aj líder kandidátky Progresívneho Slovenska - Spolu Michal Šimečka

11:08 Voľby sú pokojné, komisia eviduje podnety

Priebeh volieb do Európskeho parlamentu je na Slovensku pokojný, usporiadaný, štátna volebná komisia prijala viacero podnetov. Potvrdil to predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány. Aj počas volebného dňa sa môžu občania obrátiť na infolinku ministerstva vnútra so svojimi otázkami týkajúcimi sa eurovolieb.

Eurovoľby na Slovensku skončili: Výsledky budú známe v nedeľu

Eurovoľby 2019 Zdroj: TASR

V prípade podnetov komisia momentálne zabezpečuje dôkazy. "Podnety sa týkajú údajných porušení volebného moratória, prípadne vedenia volebnej kampane neoprávnenými subjektmi. Snažíme sa predovšetkým zatiaľ zabezpečiť dôkazy. Rozhodovať, posudzovať budeme na našich neskorších zasadnutiach," vysvetlil E. Bárány.

10:47 Andrej Kiska odvolil poslednýkrát ako prezident

Eurovoľby na Slovensku skončili: Výsledky budú známe v nedeľu

Andrej Kiska Zdroj: TASR

Prezident Andrej Kiska volil v sobotu posledný raz v pozícii hlavy štátu, svoj hlas vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) vhodil do volebnej schránky tradične doma, v Poprade. „Manželka sa smiala, že bude poslednýkrát reprezentovať ako prvá dáma. Päť rokov ubehlo ako voda, je na ľuďoch, ako toto obdobie zhodnotia,“ skonštatoval.

Eurovoľby na Slovensku skončili: Výsledky budú známe v nedeľu

Andrej Kiska Zdroj: TASR


V rozhovore s novinármi vyzval ľudí na účasť na voľbách a pripomenul, že ide o veľa. „Všetci, ktorí sú presvedčení o tom, že Európska únia je výborný projekt, že Európa je aj naša Európa, my, ktorých je väčšina, mali by sme ísť voliť. Nemali by sme dovoliť, aby nás reprezentovali ľudia, s ktorými nezdieľame rovnaké hodnoty, možno aj extrémisti,“ zdôvodnil A. Kiska.

Upozornil, že Európska únia v súčasnosti čelí viacerým výzvam - prvýkrát v histórii je tu krajina, ktorá chce odísť z Únie, sú názory o viacrýchlostnej Európe, veľa sa diskutuje o zásahoch EÚ do politiky jednotlivých štátov. Je podľa neho dôležité, aby v tomto ťažkom období mali slovenskí zástupcovia v EP silný mandát a „bolo počuť hlas silného a sebavedomého Slovenska, v silnej a sebavedomej Európe,“ dodal prezident.

10:25 Prezidentka Zuzana Čaputová: stojíme na križovatke ako bude vyzerať Európska únia

Eurovoľby na Slovensku skončili: Výsledky budú známe v nedeľu

Zuzana Čaputová Zdroj: TASR

Stojíme na križovatke z hľadiska budúcnosti a podoby Európskej únie, či bude silnejšia a integrovanejšia, alebo naopak nastane proces oslabovania. Vyhlásila to nastupujúca prezidentka SR Zuzana Čaputová po tom, čo v Pezinku odovzdala svoj hlas vo voľbách do Európskeho parlamentu.

Z. Čaputová verí, že účasť v eurovoľbách bude na Slovensku oproti minulosti tentoraz vyššia. „Kampaň pred voľbami bola pomerne intenzívna, či už vo verejných médiách alebo na sociálnych sieťach. Verím, že nebudeme teraz poslední,“ povedala.

9:49 O eurovoľby nemajú ľudia bez domova veľký záujem

Zúčastňujú sa ich ešte menej, ako prezidentských volieb, do ktorých sa zapája tiež len menšina. Pre TASR to uviedol riaditeľ neziskovej organizácie Depaul Slovensko Jozef Kákoš. Vysvetľuje to tým, že ľudia bez domova nevidia veľký význam v dosahu eurovolieb na ich životy a Brusel je pre nich až príliš vzdialený. Ľudia bez domova podľa J. Kákoša vnímajú, že informácií o fungovaní Európskej únie nie je v slovenských médiách až tak veľa.

8:56 Odvolil aj líder kandidátky SaS-ky Eugen Jurzyca

8.37 Hlasovať môžu aj tisícky väzňov

V súčasnosti sa v slovenských väzeniach nachádza 10 528 odsúdených a obvinených. Z toho je vo výkone väzby 1 493 obvinených a trest odňatia slobody vykonáva 9 035 odsúdených.

7:32 Volí sa aj v Košiciach

Eurovoľby na Slovensku skončili: Výsledky budú známe v nedeľu

Na snímke volička vhadzuje hlasovací lístok do volebnej schránky počas volieb do Európskeho parlamentu 25. mája 2019 v Košiciach Zdroj: TASR

7:26 Výsledky budú až v nedeľu večer

Definitívne výsledky eurovolieb budú zverejnené v nedeľu (26. 5.) po 23.00 hodine po ukončení hlasovania vo všetkých krajinách EÚ. Zverejnia ich na stránke www.volbysr.sk. Priebežné výsledky nebudú k dispozícii.

7:20 Kto môže voliť

Hlasovacie právo majú slovenskí občania, ale aj občania iného členského štátu EÚ, ktorí majú na Slovensku trvalý pobyt. Vo volebnej miestnosti sa občan s trvalým pobytom na Slovensku preukazuje občianskym preukazom. Volič bez trvalého pobytu na Slovensku či na území iného členského štátu Únie musí po príchode do volebnej miestnosti predložiť komisii slovenský cestovný doklad a čestné vyhlásenie o trvalom pobyte v cudzine. Vzor vyhlásenia má byť na webe ministerstva vnútra.

7:00 Volebné miestnosti sú otvorené

Na vybratom hlasovacom lístku volič môže zakrúžkovať poradové číslo kandidáta, a tým odovzdať prednostný hlas. Krúžkovať môže najviac dvoch kandidátov. Hlasovací lístok je potrebné vhodiť do volebnej urny v obálke. Vhodením hlasovacieho lístka bez obálky nie je hlas platný.