Ceny energií pre domácnosti v Európskej únii narástli za celý rok 2021 o výrazných 26 percent a predpovede na aktuálny rok hovoria ešte o rýchlejšom cenovom raste.

Domácnosti na Slovensku sú v porovnaní s inými štátmi EÚ v oveľa lepšej situácii. V minulom roku ceny elektriny aj plynu klesli a pre rok 2022 bude rast cien výrazne pomalší ako v EÚ, keď má cena plynu narásť o maximálne 23 percent a cena elektriny o 15 percent, uvádza aktuálna analýza brokerskej spoločnosti CapitalPanda.

Rýchly rast cien energií

Ceny energií v EÚ začali medziročne rásť vlani v marci, a to o 4,3 percenta po tom, ako vo februári ešte klesli o 1,7 percenta. Od marca sa rast cien energií zrýchlil, na prelome septembra a októbra 2021 dosiahol viac ako 20 percent a v decembri už 23 percent.

Hoci energie tvoria len 9,5 percenta spotrebného koša priemerného občana EÚ, k nárastu inflácie na decembrových päť percent prispeli najväčším dielom. Nárast ostatných položiek spotrebného koša sa pohyboval od 2,4 percenta (služby) po 4,6 percenta (nespracované potraviny).

Dopyt neustále rastie

„Dôvodom prudkého rastu cien energií v druhom polroku je kombinácia nedostatočnej zaplnenosti zásobníkov pred nástupom zimy a rastúceho dopytu po energii spôsobeného hospodárskym oživením po uvoľnení protiepidemických opatrení,“ zhodnotil situáciu hlavný analytik CapitalPanda Jozo Perić.

V Európe boli v roku 2021 vo vývoji cien energií výrazné rozdiely, ktoré podľa Perića odzrkadľujú rôzny stupeň liberalizácie cien energií a spôsobu regulácie.

Napríklad podľa Spolkového zväzu energetiky a vodného hospodárstva zaplatila priemerná nemecká domácnosť v minulom roku (január až november) za elektrinu o necelých šesť percent, avšak za plyn až o takmer 26 percent, viac ako rok predtým.

Podľa Rakúskej energetickej agentúry vzrástli ceny elektriny pre domácnosti v Rakúsku za rovnaké obdobie o 10,2 percenta a ceny plynu o 20,4 percenta.

Iný vývoj na Slovensku

Vývoj na Slovensku bol presne opačný. Podľa Štatistického úradu SR mali slovenské domácnosti počas celého roka 2021 výhodu medziročne lacnejších cien energií. Ceny plynu sa celoročne znížili o takmer desať percent a ceny elektriny v porovnaní rokov 2021 a 2020 klesli o 4,3 percenta. Práve medziročný pokles cien energií utlmil celkové výdavky na bývanie, ktoré vlani na Slovensku vzrástli len o 1,3 percenta.

Aj keď je podrobný prehľad vývoja cien elektriny a plynu pre domácnosti v jednotlivých krajinách EÚ zatiaľ k dispozícii len za prvý polrok 2021, novšie čiastkové údaje vrátane údajov o inflácii v jednotlivých krajinách podľa analýzy naznačujú, že najvyššiemu nárastu cien počas celého roka 2021 čelili domácnosti v pobaltských štátoch, nasledované Nemeckom a Holandskom.

Tento rok ceny ešte porastú

V roku 2022 sa teda dá očakávať, že ceny energií pre domácnosti v EÚ budú naďalej rásť a pravdepodobne sa rast zrýchli, a to najmä v krajinách, kde bola v minulom roku dočasne zrušená alebo znížená daň z pridanej hodnoty.

„Podľa nedávnej analýzy Bank of America zaplatí priemerná európska domácnosť v tomto roku za energie o 54 percent viac ako v roku 2020,“ pripomenul Perić.

Ďalšie dôležité správy

Hutníctvo
Neprehliadnite

Vysoká cena energií ohrozuje zelenú dohodu. Výrobcovia požadujú od Bruselu riešenie situácie