Vo väčšine európskych veľkomiest sa stále jazdí maximálnou rýchlosťou 50 kilometrov za hodinu. Tlak, aby sa znížila na tridsiatku, však silnie. Dôvodom je najmä snaha o obmedzenie počtu dopravných nehôd a záchrana ľudských životov.

V hlavnom meste Českej republiky sa už zhruba dva mesiace vášnivo diskutuje o tom, či treba rýchlostnú hranicu znížiť. Počas prvých troch aprílových týždňov sa v Prahe stalo takmer 900 dopravných nehôd, pri ktorých dvaja ľudia zomreli. Druhou najčastejšou príčinou havárie bola neprimeraná rýchlosť, informujú české Hospodárske noviny.

Iniciatíva v českej metropole zašla až tak ďaleko, že demonštranti začali v snahe presadiť tridsiatku blokovať dopravu v celom meste. V mnohých obytných štvrtiach už tridsiatkové zóny sú. Aktivisti, chcú zníženú rýchlosť plošne pre celé mesto s niekoľkými výnimkami na okružných ťahoch. No pribúda aj odporcov tohto návrhu, ktorí tvrdia, že len zbytočne spomalí dopravu a vytvorí zápchy vo frekventovaných častiach mesta.

Niečo podobné už funguje v Paríži. Francúzsko predvlani zaviedlo tridsiatku na prevažnej väčšine parížskych ciest. Výnimku tvoria niektoré okružné trasy vrátane známej Champs-Elysées. Podľa vtedajšieho prieskumu verejnej mienky zmenu podporilo 59 percent obyvateľov mesta. V nemeckých mestách nad 100-tisíc obyvateľov je 60 percent tridsiatkových ulíc.

Brusel presadzuje zmenu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa