Ceny kancelárskych nehnuteľností klesajú po celom svete, od centra Manhattanu cez Londýn či Paríž až po Hongkong. Pre mnohých developerov, investorov, majiteľov aj prenajímateľov sa situácia čoraz viac vyostruje.

Ešte predtým, ako vypukla pandémia, mali v tomto biznise v európskom regióne obrovské záujmy najmä kórejskí podnikatelia, píše Bloomberg. Tamojší správcovia aktív v posledných rokoch minuli desiatky miliárd dolárov na kancelárske budovy mimo svojej krajiny, brali si rizikové pôžičky na tieto nehnuteľnosti. Ich hodnota však stále klesá.

Kórejčania patria k tým finančníkom, ktorí asi najviac trpia za zlé stávky na nehnuteľnosti. Pridávajú sa k Japoncom, ktorí na niečo podobné narazili na začiatku 90. rokov a Írom tesne pred finančnou krízou. „História londýnskych nehnuteľností je o tom, že investori prichádzajú a potom odchádzajú,“ hovorí bývalý šéf prenajímateľa Development Securities Michael Marx a dodáva, že niektorí aj s „poriadne popálenými prstami“.

Externí investori z Južnej Kórey boli v roku 2019 hneď po USA druhou najväčšou skupinou s aktívami v Európe, vyplýva z údajov MSCI Real Assets. V tomto roku urobili obchody v hodnote 13 miliárd eur.

V rokoch 2017 až 2022 investori získali viac ako 90 európskych nehnuteľností v hodnote viac ako 200 miliónov eur. Mnohé z nich boli veľké bloky v Londýnskej City a parížskej La Defense. Hodnoty v oboch finančných centrách však za posledný rok klesli o viac ako 20 percent, uvádza maklérska spoločnosť Savills.

Rastúce náklady na výstavbu a údržbu kancelárskych nehnuteľností z nich robia „miesta pre duchov a zombie, čo bude mať deštruktívne následky pre staršie komerčné nehnuteľnosti“, varovala nedávno vo svojej správe spoločnosť Fitch Ratings.

Načasovanie otrasov tohto trhu je pre kórejských investorov oveľa horšie z finančného hľadiska. Približne 24 miliárd eur v ich majetkových fondoch je splatných do roku 2025. To je takmer 40 percent z celkového objemu. Stále nové priestory budú prichádzať na trh v čase, keď dopyt po nich klesne.

Problémom je aj to, že mnohé pôžičky použité na kúpu nehnuteľností sú splatné práve v čase, keď veritelia sprísňujú podmienky a náklady na pôžičky stúpajú do špirály. Banky požadujú pred poskytnutím úverov od prenajímateľov aj dodatočný vlastný kapitál.

Ďalšie dôležité správy

Životnosť panelových bytových domov na najväčšom slovenskom sídlisku Petržalka, ktorého výstavba začala v 70. rokoch.
Neprehliadnite

Trh realitných služieb prechádza zmenami. Od maklérov sa vyžaduje viac úsilia a profesionality