Ruským lobistom zakázali vstup do priestorov Európskeho parlamentu. Vo štvrtok to na sociálnej sieti Twitter oznámila predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová. Ako dôvod uviedla, že Európania sa musia chrániť pred vplyvom Kremľa a propagandy súvisiacej s vojnou na Ukrajine.

Nepravdivé informácie

„S okamžitou platnosťou už nemajú zástupcovia ruských firiem povolený vstup do priestorov Európskeho parlamentu," uviedla Metsolová na Twitteri. „Nesmieme im dať žiadny priestor na šírenie propagandy a falošných, toxických naratívov o invázii na Ukrajinu," zdôraznila. „Naďalej budeme jednotní a silní (v postoji) voči autokratom," napísala.

Podľa hovorcu Európskeho parlamentu je tento zákaz reakciou na to, že Rusko šíri nepravdivé informácie o ofenzíve na Ukrajine viacerými kanálmi vrátane štátnych spoločností.

Chcú zastaviť vplyv Ruska v Bruseli

Tento krok Európskeho parlamentu privítal Nicholas Aiossa, zástupca riaditeľa európskej pobočky mimovládnej organizácie Transparency International, ktorá už od marca apeluje na zavedenie obmedzení pre lobistov reprezentujúcich ruské záujmy, informuje magazín Politico. Aiossa zdôraznil, že inštitúcie Európskej únie musia zaistiť okamžité zastavenie vplyvu Ruska v Bruseli, vrátane právnických firiem so sídlom v Európskej únii, poradenských spoločností a združení.

Metsolová vyzvala na prijatie rovnakého opatrenia aj Európsku komisiu a Európsku radu.

Agentúra AFP pripomína, že Európsky parlament už v roku 2015 zakázal vstup do svojich priestorov v Bruseli a v Štrasburgu ruským diplomatom po tom, čo Rusko nepovolilo vstup na svoje územie viacerým politikom Európskej únie, ktorí Moskvu kritizovali za anexiu Krymského polostrova.

Ďalšie dôležité správy

Veľvyslanci krajín Európskej únie sa zhodli na detailoch šiesteho balíka sankcií proti Rusku vrátane zákazu dovozu väčšiny ruskej ropy
Neprehliadnite

Európska únia sa dohodla na šiestom balíku sankcií proti Rusku vrátane ropného embarga