Poslanci Európskeho parlamentu (EP) si na výzvu predsedu EP Davida Sassoliho v pondelok krátko po 17.00 h minútou ticha uctili pamiatku slovenského občana Jozefa Chovanca. Ten zomrel koncom februára 2018, štyri dni potom, ako bol zadržaný políciou na letisku v Charleroi, kde v cele predbežného zadržania čelil neprimeranému a neetickému správaniu zo strany polície.

Sassoli v pléne EP v Bruseli pripomenul, že viacerí europoslanci, ako aj občania ho upozornili na prípad Jozefa Chovanca, ktorý zahynul po zadržaní a väzbe na letisku Charleroi vo februári 2018. Pred týždňom (7.9) na tento prípad Sassoliho v spoločnom liste upozornili aj slovenskí europoslanci zo všetkých politických frakcií v EP.

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová počas vyhlásenia k prípadu Jozefa Chovanca, ktorý zomrel v roku 2018 v Belgicku, 10. septembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Podľa prezidentky Čaputovej by slovenský expert mohol pomôcť vo vyšetrovaní smrti Chovanca

,,Rád by som vyjadril svoju solidaritu s jeho rodinou a blízkymi a ešte raz zdôraznil, že dodržiavanie ľudských práv a zásad právneho štátu je kľúčovou hodnotou Európskej únie," uviedol Sassoli na úvod septembrového plenárneho zasadnutia EP. Zároveň spresnil, že zákonodarný zbor EÚ podporuje požiadavku na úplné vyšetrenie tohto prípadu a vyzýva zodpovedné osoby na vysvetlenie všetkých okolností. ,,Výbor pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci už bol poverený zaoberať sa týmto prípadom a zvyšok Európskeho parlamentu bude vývoj pozorne sledovať," odkázal Sassoli.