Európska únia bude musieť do roku 2050 investovať 500 miliárd eur do novej generácie jadrových elektrární, aby dosiahla plánované zníženie emisií a uspokojila rastúci dopyt po elektrine.

Miliardové investície do jadra

V rozhovore s francúzskym denníkom Le Journal du Dimanche to povedal eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton. Upozornil tiež, že existujúce jadrové elektrárne si do roku 2030 vyžiadajú investície v objeme 50 miliárd eur.

Investície do jadrovej energetiky a do obnoviteľných zdrojov energie budú podľa Bretona kľúčové pre splnenie cieľa EÚ dosiahnuť do roku 2050 klimatickú neutralitu. Európska komisia (EK) nedávno navrhla zaradiť jadro medzi takzvané zelené investície, čo dlhodobo požadovala okrem iného Česká republika.

Kľúčový návrh

Breton tento návrh označil za kľúčový pre prilákanie potrebného kapitálu. Proti návrhu sa však postavili niektoré členské krajiny EÚ, napríklad Rakúsko a Nemecko. Rakúsko, ktoré má dlhodobo odmietavý postoj k jadrovej energii, dokonca pohrozilo právnymi krokmi v prípade, že bude návrh prijatý v súčasnej podobe.

Očakáva sa, že návrh podporí napríklad Francúzsko, ktoré jadro dlhodobo podporuje a ktoré v prvej polovici tohto roku predsedá Európskej rade.

Urán
Neprehliadnite

Investíciou roka 2022 sa stáva žltý koláč. Kazašská revolúcia pomáha k jeho vytesneniu