Komisia sa zaoberala predovšetkým sporným zákonom o vysokých školách, ktorého nové znenie minulý týždeň schválil maďarský parlament a v pondelok podpísal prezident János Áder. Diskutovala aj o návrhu zákona o zahraničnom financovaní mimovládnych organizácií, o azylovom zákone umožňujúcom systematické zadržiavanie všetkých žiadateľov o azyl alebo ohľadom zákazu diskriminácie voči rómskym deťom pri vzdelávaní.

Komisia podľa Timmermansa zohľadňujú možný negatívny vplyv nového maďarského zákona na úniové princípy slobodného pohybu tovaru, služieb, financií a ľudí. Vyšetrovanie by malo byť dokončené „čo najskôr“. Podpredseda EK dodal, že komisia zváži prijatie ďalších krokov do konca apríla. Napriek kritickému hodnotenie maďarských krokov Timmermas tiež poznamenal, že v Maďarsku z formálneho hľadiska nehrozí „systematické ohrozenie práva Únie a spoločných hodnôt“.

Novela je podľa komentárov namierená proti Stredoeurópskej univerzite (CEU), ktorú v roku 1991 založil americký miliardár maďarského pôvodu George Soros, kritik Orbánovej vlády. Obsahuje niektoré nové požiadavky, napríklad povinnosť mať univerzitný areál aj v krajine svojho pôvodu. Zákon tiež stanovuje, že zahraničné univerzity môžu v Maďarsku udeľovať tituly iba v prípade, že vlády Maďarska a príslušné krajiny - v prípade CEU teda USA - podpíšu počas pol roka od nadobudnutia platnosti zákona zodpovedajúcu dohodu.

Tisíce Maďarov v centre Budapešti preto znova protestovali proti potláčaniu slobody myslenia a vzdelávanie, uviedla agentúra Reuters s tým, že išlo o štvrtú veľkú demonštráciu v posledných dvoch týždňoch. Vláda premiéra Orbána, ktorý sa snaží zaviesť v krajine „neliberálnu demokraciu“, čelí rastúcemu odporu rok pred voľbami, ktoré sa majú konať v apríli 2018.

Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó agentúre MTI vo Varšave povedal, že Timmermansova obvinenia sú „úbohé“ a že dôvodom je skutočnosť, že Maďarsko prišlo s účinným riešením nelegálnej migrácie, napriek odlišnému názoru Európskej komisie. Szijjártov poľský kolega Witold Waszczykowski uistil, že Poľsko odmieta „vydieranie Európskou komisiou vo všetkých podobách“. EK podľa neho prekračuje svoje právomoci, pretože jej poslaním je obhajovať základné hodnoty EÚ, a nie „dohliadať na všetko dianie v členských štátoch“.

Podobne vládny hovorca Zoltán Kovács vyhlásil, že „útok“ z Bruselu má dotlačiť Budapešť k súhlasu s kvótami na prerozdeľovanie migrantov a k zrušeniu uzavretia hraníc. Maďarsko sa nehodlá zrieknuť svojho odmietavého postoja voči migrácii. Poľská televízia TVN 24 zdôraznila, že EK ešte nespustila voči maďarskej vláde procedúru kvôli porušeniu úniových noriem, ako už urobila voči vláde poľskej. Timmermans to podľa stanice vysvetlil tým, že na rozdiel od Varšavy maďarská vláda neodmieta rokovať s Bruselom o jeho obavách, a tak si Brusel najprv želá dialóg s Orbánom, akým smerom chce Maďarsko viesť a či zdieľa hodnoty EÚ.