Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) kritizovala vo štvrtok Európu za ,,neprijateľne pomalú" očkovaciu kampaň a vyjadrila tiež znepokojenie nad nárastom počtu nakazených novým koronavírusom v tomto regióne. Informovala o tom agentúra AFP.

,,Vakcíny sú našou najlepšou cestou z tejto pandémie... Tempo, ktorým sa očkuje, je však neprijateľne pomalé" a ,,predlžuje trvanie pandémie", uviedol vo vyhlásení riaditeľ WHO pre oblasť Európy Hans Kluge. Dodal, že epidemiologická situácia v Európe je ,,znepokojujúcejšia, ako za ostatných niekoľko mesiacov".

,,Musíme tento proces urýchliť zrýchlením výroby, znížením prekážok pri podávaní vakcín a použitím všetkých dostupných dávok (očkovacích látok), ktoré máme uskladnené," pokračoval Kluge.

Easter in gloves
Neprehliadnite

WHO apelovala na ľudí pred blížiacimi sa náboženskými sviatkami

Pred piatimi týždňami klesol týždenný prírastok počtu nakazených v Európe pod jeden milión, avšak minulý týždeň došlo k zvýšeniu miery šírenia Covid-19 vo väčšine krajín patriacich do tzv. európskeho regiónu WHO, kde ,,bolo zaznamenaných 1,6 milióna prípadov", uviedol Kluge vo vyhlásení. Celkový počet úmrtí súvisiacich s koronavírusom sa tam podľa neho ,,rýchlo blíži k hranici jedného milióna a celkový počet prípadov nákazy čoskoro prekročí 45 miliónov".

,,Pravdepodobnosť výskytu nových znepokojivých variantov rastie s rýchlosťou, akou sa vírus rozmnožuje a šíri, takže zamedziť prenosu prostredníctvom základných opatrení pre kontrolu chorôb je kritické," uviedla v rovnakom vyhlásení WHO regionálna koordinátorka pre mimoriadne situácie Dorit Nitzanová.

Európsky región WHO zahŕňa 53 krajín vrátane Ruska a niekoľkých stredoázijských štátov.