Medzinárodný menový fond (MMF) vyzval európske štáty, aby prenášali stúpajúce ceny energií na spotrebiteľov a podporili tak „šetrenie energiou“, ako aj prechod na zelenšie energie. Európa by však zároveň nemala zabúdať na ochranu chudobnejších domácností, píše The Financial Times.

Vlády jednotlivých európskych štátov, ktoré sa pokúšajú ochrániť domácnosti pred rastúcimi nákladmi (na energie) pomocou cenovej regulácie, znižovania daní a dotáciami, „by mali umožniť, aby sa zvýšené náklady na energie preniesli na koncových užívateľov, a tým ich podnietili do šetrenia energiami a odklonu od fosílnych palív“, napísala v blogu námestníčka riaditeľa MMF pre európske záležitosti Oya Celasunová.

Tá zároveň dodala, že jednotlivé európske štáty by v prvom rade nemali zabúdať na zavádzanie opatrení, ktorých cieľom by bola podpora domácností s nízkymi príjmami, ktoré prudký nárast cien energií pociťujú najviac.

Ceny enormne stúpli

Spotrebiteľské ceny energií v eurozóne stúpli medziročne o takmer 40 percent, čo je dôsledok prudkého nárastu cien energií na svetových trhoch, ku ktorému došlo po ruskom vpáde na Ukrajinu. Takýto nárast cien dramaticky zasahuje do disponibilného príjmu domácností, pričom najviac trpia domácnosti s nízkymi príjmami, u ktorých väčšinu rodinného rozpočtu zhltnú poplatky za elektrinu a plyn.

Medzinárodný menový fond preto vyzýva vlády jednotlivých európskych štátov, aby prešli od celoplošných podporných opatrení k cielenej pomoci tým, ktorí to naozaj potrebujú. V súčasnosti platné celoplošné podporné opatrenia nielen že odďaľujú nevyhnutné prispôsobenie sa energetickému šoku, ale navyše udržiavajú vysoký dopyt po energiách, čo sa podpisuje na raste ich cien, varoval MMF.

Opatrenia sú drahé

Z odhadu MMF vyplýva, že vo viacerých krajinách dosiahnu náklady na boj s rastúcimi cenami energií prostredníctvom celoplošných opatrení 1,5 percenta ich tohtoročnej hospodárskej produkcie, čo je viac, ako by stála úplná kompenzácia zvyšujúcich sa životných nákladov dvadsiatich percent najchudobnejších domácností. Tá by podľa MMF predstavovala len 0,4 tohtoročného hrubého domáceho produktu.

Ďalšie dôležité správy

A polar bear swims in the water at the zoo in Hannover, Germany, Wednesday, June 26, 2019. A heatwave hits Germany and Europe. (Hauke-Christian Dittrich/dpa via AP)
Neprehliadnite

Sprcha už len v studenej vode, menej kúrenia. Prvé nemecké mesto začalo šetriť energie