O pôsobenie na slovenskom trhu prejavili záujem ďalší medzinárodní poskytovatelia Európskej služby elektronického výberu mýta (EETS) - nemecký TollTickets a francúzsky TotalEnergies. Národná diaľničná spoločnosť o tom vo štvrtok informovala s tým, že záujem o poskytovanie služieb cestným dopravcom prejavilo celkovo už šesť spoločností, viac než tretina všetkých poskytovateľov na európskom mýtnom trhu.

NDS už podpísala zmluvu o budúcej zmluve

NDS už skôr podpísala s dvomi spoločnosťami zmluvu o budúcej zmluve. „Prvými EETS poskytovateľmi, ku ktorým budú môcť dopravcovia prejsť a využívať ich služby výberu mýta, budú taliansky Telepass a nemecký Toll4Europe. Tesne pred podpisom zmluvy o budúcej zmluve je aj český Eurowag,“ uviedla hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

Záujem o poskytovanie európskeho mýta prejavil aj český ITIS Holding, materská spoločnosť SkyTollu, zabezpečujúcej pre NDS domáci elektronický výber mýta.

Zvýšenie konkurencie na mýtnom trhu Slovenska

Podľa diaľničiarov prvá trojica EETS poskytovateľov už má blízko k tomu, aby sa stali plnohodnotnými súčasťami mýtneho trhu na Slovensku. „Hneď, ako sa ich implementácia sprocesuje v plnej miere, dopravcovia, ktorí od týchto medzinárodných EETS poskytovateľov majú palubnú jednotku na platenie mýta v iných krajinách, budú môcť túto jednotku využívať už aj na ceste naprieč Slovenskom,“ priblížila hovorkyňa.

Slovensko sa podľa NDS zapojí do systému EETS naplno v priebehu tohto roka, pôvodne to malo byť do konca vlaňajška. EETS poskytovatelia by mali popri národnom poskytovateľovi vyberať mýto pre štát za výrazne výhodnejších podmienok, ako to fungovalo doteraz.

„Jedným z najdôležitejších faktorov je, že ich provízia bude nižšia. Druhým prínosom EETS bude zvýšenie konkurencie na mýtnom trhu Slovenska,“ poznamenala Žgravčáková. Keďže mýto bude vyberať viacero poskytovateľov EETS, mali by zlepšovať svoje služby. Najväčšou výhodou EETS je podľa NDS „bezhraničnosť“, palubné jednotky týchto poskytovateľov totiž fungujú naprieč viacerými európskymi krajinami, čo značne znižuje starosti dopravcov s ich vymieňaním na hraniciach.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke budova, v ktorej sídli Ministerstvo dopravy a výstavby SR na Námestí slobody v Bratislave 14. júla 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Ministerstvo dopravy: Ďalším poskytovateľom európskeho mýta EETS bude nemecká firma