Krajiny Európskej únie sú pripravené obetovať v prípade ruskej invázie na Ukrajinu dodávky plynu, ktoré majú začať prúdiť cez plynovod Nord Stream 2. Politici z doteraz skeptických krajín ako Nemecko či Rakúsko sa v posledných dňoch pridávajú na stranu zástancov zablokovania projektu, na čo naliehajú aj Spojené štáty.

Sankcie voči Rusku

Diplomatické zdroje oboznámené s aktuálnou prípravou sankcií podľa denníka Financial Times tvrdia, že postihy by sa popri Nord Streame mali týkať aj ďalších nových plynových projektov v Rusku. Najmä Berlín dlhodobo odmietal obetovať podmorský plynovod, ktorý obchádza ukrajinské územie a privádza plyn z Ruska priamo do Nemecka.

Ministerka zahraničia Annalena Baerbocková však vo štvrtok poslancom nemeckého parlamentu povedala, že Nord Stream 2 je súčasťou sankčného balíčka pripravovaného Európskou úniou v koordinácii s USA a Britániou. Jeho zastavenie podporil aj šéf rakúskeho parlamentu Wolfgang Sobotka, ktorého vládni kolegovia sa doteraz stavali na obmedzovanie dodávok plynu odmietavo.

Odradenie od agresie

„Tu je nutné jasné stanovisko, a my určite podporujeme sankcie zahŕňajúce Nord Stream a pochopiteľne plyn," povedal bruselskému webu Politico. EÚ pritom rovnako ako jej spojenci opakuje, že sankcie musia byť natoľko významné, aby Rusko od agresie odradili. Brusel dáva rovnako ako Washington prednosť diplomatickému riešeniu napätej situácie.

Doteraz nesprevádzkovaný plynovod dlhodobo rozdeľuje Európu. Berlín jeho výstavbu presadil aj napriek odporu mnohých spojencov vrátane USA, Ukrajiny, Poľska či pobaltských krajín. Hlavným investorom projektu je ruský Gazprom. Polovicu z investície 11 miliárd dolárov zaplatili európske energetické firmy Uniper, Wintershall Dea, Shell, OMV a Engie.

Investície do projektov

Plynovod má do Európy transportovať 55 miliárd metrov kubických zemného plynu ročne. Plyn z projektu má využívať aj Česko. Únijné krajiny v súčasnosti pokrývajú 40 percent svojej spotreby plynu dodávkami z Ruska a aby sa v priebehu zimy vyhli problémom s dodávkami, nemajú sa sankcie týkať už fungujúcich plynovodov.

Zahŕňať však podľa diplomatov majú budúce investície do energetických projektov, na ktoré sa Rusko aj kvôli západným technológiám a expertom často spolieha. To by mohlo postihnúť firmy ako Shell, BP či Total, ktoré do ruského plynárenstva vkladajú významné čiastky, napríklad do chystanej produkcie skvapalneného zemného plynu (LNG) na severe či východe Ruska.

Ďalšie dôležité správy

Začatie výstavby Prepojovacieho plynovodu Poľsko – Slovensko vo Veľkých Kapušanoch
Neprehliadnite

Zastavenie dodávok plynu z Ruska by ekonomika EÚ tvrdo pocítila, v hre je viacero scenárov