Európske firmy v Číne čakajú na ďalšiu vlnu problémov spojenú s ochorením COVID-19. A vidia len malú šancu na zlepšenie, kým sa v ázijskej krajina nezvýši zaočkovanosť. Uviedla to v pondelok Európska obchodná komora v Číne.

Výhľad je dosť pochmúrny

Produkcia priemyslu v krajine aj maloobchodné tržby klesli v apríli najviac za vyše dva roky a zaostali aj za odhadmi ekonómov.

No ale ak sa aj blokády v Šanghaji na budúci mesiac uvoľnia, reštrikcie na cesty do zahraničia a riziko možnej ďalšej vlny variantu omikron vytvárajú neistotu, uviedli zástupcovia komory.

„Výhľad je dosť pochmúrny," povedala viceprezidentka komory Bettina Schön-Behanzinová. „Podnikateľská dôvera bola skutočne vážne zasiahnutá v dôsledku pokračujúcej nevyspytateľnej politiky blokád v Šanghaji."

Obmedzia zbytočné zahraničné cesty

„Mnoho spoločností a jednotlivcov vážne zvažuje svoju prítomnosť v Číne," dodala. Čína tvrdí, že jej politika nulovej tolerancie ochorenia COVID-19 je nevyhnutná, aby sa predišlo preťaženiu zdravotníckych zdrojov krajiny.

Podľa Jörga Wuttkeho, prezidenta komory, je nepravdepodobné, že by sa problémy Číny spojené s ochorením COVID-19 vyriešili v druhej polovici roka, vzhľadom na vysokú prenosnosť variantu omikron. Dodal, že v tejto fáze nie je známe, kedy a či Čína spustí masívnu očkovaciu kampaň, alebo zavedie vakcínu proti variantu omikron, aby dosiahla kolektívnu imunitu a nemusela zatvárať firmy.

Zahraničné firmy šokovalo tiež oznámenie Národnej imigračnej správy minulý týždeň, že „prísne obmedzí" zbytočné zahraničné cesty čínskych občanov, aby sa minimalizovalo riziko opätovného výskytu prípadov nákazy.

Ďalšie dôležité správy

KK34 Tchaj-pej - Na snímke taiwanskí vojaci počas osláv štátneho sviatku v metropole Tchaj-pej 10. októbra 2021. FOTO TASR/AP

Taiwanese soldiers salute during National Day celebrations in front of the Presidential Building in Taipei, Taiwan, Sunday, Oct. 10, 2021. (AP Photo/Chiang Ying-ying)
Neprehliadnite

Čipy ako zbraň. Čo by sa stalo, ak by Čína kontrolovala Taiwan?