• Miera nezamestnanosti bola ku koncu októbra tohto roka vyššia ako 20 percent v pätnástich okresoch Slovenska. Oproti októbru minulého roka sa počet okresov presahujúcich 20-percentnú nezamestnanosť znížil o jeden. Okresy, v ktorých bola na konci októbra tohto roka nezamestnanosť nad 20 percent, patria do Prešovského, Banskobystrického alebo Košického kraja. Z 15 okresov sa šesť nachádza v Prešovskom kraji, päť v Banskobystrickom kraji a štyri v Košickom kraji. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

 • Európsky parlament vo štvrtok schválil v prvom čítaní legislatívny návrh, na základe ktorého by každá osoba s legálnym pobytom v Európskej únii mala právo zriadiť si základný platobný účet. Banky by nemohli žiadateľa odmietnuť z dôvodu jeho štátnej príslušnosti či miesta trvalého pobytu. Podľa EP podmienky a poplatky za vedenie týchto účtov by mali byť transparentné a porovnateľné. Uľahčiť by sa tiež mal prechod k poskytovateľovi s lepšími podmienkami. Na finálnom znení pravidiel sa ešte musia dohodnúť poslanci s členskými štátmi.

  Európske banky musia každému založiť účet

  Peniaze, bankovky Zdroj: SITA

 • Finančná správa presťahuje časť zamestnancov Daňového úradu Košice na Rozvojovej ulici do budovy na Tomášikovej ulici. Dôvodom sú sťažnosti pracovníkov na zdravotné problémy pre výskyt formaldehydu. "Pre vedenie inštitúcie je zdravie zamestnancov prioritou, a preto sa sťahovanie začne v nasledujúcich týždňoch. Na začiatok sa do priestorov daňového úradu na Tomášikovej ulici presťahuje 120 zamestnancov," informovala vo štvrtok hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková. Ostatní sa premiestnia v rámci budovy, do kancelárii, kde doteraz sídlila súkromná firma. Zamestnanci tejto firmy sa na žiadne zdravotné problémy nesťažovali.

 • Mesto predá pozemky pod budovou organizácie Marianum - Pohrebníctvo mesta Bratislavy spoločnosti Twin City. Pozemky v okolí Autobusovej stanice na Mlynských Nivách chce spoločnosť Twin City kúpiť za viac ako 2,5 mil. eur. V budúcnosti tu chce vybudovať multifunkčný projekt, ktorého súčasťou je aj rekonštrukcia Autobusovej stanice. Predaj vo štvrtok schválili bratislavskí mestskí poslanci.

 • Mesačná platba za poistencov štátu bude v budúcom roku na úrovni 32,2 eur. Dostane sa tak na zákonom stanovené štyri percentá z priemernej mesačnej mzdy spred dvoch rokov. Vyplýva to z rozpočtu na rok 2014, ktorý vo štvrtok odobril parlament. Pôvodný návrh počítal najprv z 32,22 eurami, neskôr poklesol na 30,8 eur. Platbu v takejto výške ostro kritizovala opozícia, strane Smer-SD vyčítala, že percento za poistencov štátu dostala na 3,82 percenta, čo je najmenej za desať rokov. So sumou nesúhlasili ani stavovské a odborové organizácie v zdravotníctve.

 • Slovinsko potrebuje na rekapitalizáciu svojich bánk 4,778 miliardy eur. Vyhlásil to vo štvrtok guvernér tamojšej centrálnej banky Bostjan Jazbec na základe výsledkov stresových testov pod dohľadom Európskej únie. Cieľom testovania bolo rozhodnúť, či Slovinsko dokáže ozdraviť svoje banky bez vonkajšej pomoci. Podstatnú časť sumy, celkovo 3,012 miliardy eur, budú podľa guvernéra potrebovať tri najväčšie štátom vlastnené úverové ústavy NLB, NKBM a Abanka. K ich rekapitalizácii vláda pristúpi ihneď po schválení Európskou komisiou.

 • Česká automobilka Škoda Auto, ktorá patrí do skupiny Volkswagen, v novembri predala 82-tisíc vozidiel. V porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka to bolo zvýšenie o 5,3 percenta. Rastu predaja pomohlo zvýšenie odbytu modernizovaného modelu Octavia. Český výrobca áut o tom informoval vo štvrtok. Tempo predaja sa v novembri v porovnaní s októbrom spomalilo. V októbri český výrobca celkovo predal 83 800 automobilov, čo bol medziročný rast o 7,5 %.

 • Strata nemeckého obchodného reťazca Metro AG sa v jeho skrátenom účtovnom roku do konca septembra prehĺbila. Firma však uviedla, že si verí, čo sa týka nového fiškálneho roka. V období januára až septembra tak spoločnosť Metro vykázala čistú stratu 71 miliónov eur. Bez započítania jednorazových položiek firma vykázala čistý zisk 9 miliónov eur, čo je výrazný pokles v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka, kedy bol čistý zisk v sume 160 miliónov eur.

 • Počet nových nezamestnaných v USA žiadajúcich o štátne dávky sa minulý týždeň výrazne zvýšil. Vymazal sa tak pokles v predchádzajúcich troch týždňoch. Nedávne zlepšenie situácie na trhu práce to však pravdepodobne neovplyvnilo. Americké ministerstvo práce vo štvrtok informovalo, že počet nových nezamestnaných minulý týždeň stúpol o 68 tisíc na sezónne upravených 368 tisíc.

 • Americké maloobchodné tržby v novembri slušne posilnili, keďže obyvatelia krajiny nakupovali automobily a celý rad iných tovarov, čo je ďalším znakom posilňovania ekonomiky. Ministerstvo obchodu USA vo štvrtok informovalo, že maloobchodné tržby minulý mesiac vzrástli o 0,7 percenta po októbrovom zväčšení o 0,6 percenta. Novembrové posilnenie tržieb maloobchodu krajiny bolo najvýraznejšie za päť mesiacov.

TREND_24_kruh_logo
TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.