Európske akcie v piatok zatvorili na rekorde. K výrazným týždenným ziskom prispeli pozitívne hospodárske štatistiky a dobré výsledky hospodárenia firiem v prvom štvrťroku. To všetko umocňuje nádej na svižné ekonomické oživenie po pandémii Covidu-19.

Paneurópsky index STOXX 600 si pripísal 0,89 percenta na rekordných 444,93 bodu. Za týždeň tento ukazovateľ posilnil o 1,7 percenta. Najlepšie si viedli akcie technologických firiem, ktoré posilnili o 2,2 percenta. Zotavili sa tak z poklesov v predchádzajúcich dňoch a celý týždeň tento sektor uzavrel takmer bez zmeny.

WA 42 Frankfurt - Burzový maklér reaguje na burze vo Frankfurte nad Mohanom v pondelok 9. marca 2020. FOTO TASR/AP

A broker scratches his head as he looks at his screens at the stock market in Frankfurt, Germany, Monday, March 9, 2020. (AP Photo/Michael Probst)
Neprehliadnite

Index nemeckých akcií DAX sa dostal prvýkrát v histórii nad 15-tisíc bodov

Za celý týždeň najlepší výkon predviedli akcie producentov základných surovín. Vzrástli o 2,7 percenta, a vystúpili tak na desaťročné maximum. Optimizmus ohľadom oživenia svetového dopytu nahor vyhnal nahor ceny základných kovov a železnej rudy.

Hlavný index frankfurtskej burzy DAX stúpol o 1,3 percenta a blíži sa rekordu, francúzsky CAC 40 zavrel na najvyššej hodnote od novembra roka 2000 a britský FTSE 100 prekonal - prvýkrát od februára 2020 - hranicu 7 100 bodov.

Priemyselná výroba aj export sa v marci v Nemecku zvýšili, oznámil miestny štatistický úrad a ministerstvo hospodárstva. Kým priemyselná výroba sa medzimesačne zvýšila o 2,5 percenta, vývoz vzrástol o 1,2 percenta. Oba údaje prekonali očakávania. Nemecký export sa zvýšil jedenásty mesiac za sebou.

STOXX
Neprehliadnite

Európske akcie za sebou majú najlepší deň za takmer dva mesiace

„Bude nasledovať niekoľko silných kvartálov, a tak je veľmi nepravdepodobné, že trh v najbližších šiestich mesiacoch utrpí nejakú zásadnú ujmu," povedal k výsledkom hospodárenia za prvý štvrťrok Andrea Cicione, ktorý je v spoločnosti TS Lombard šéfom stratégie.

O 8,4 percenta v piatok posilnili akcie nemeckej spoločnosti Adidas po tom, čo tento výrobca športového oblečenia a obuvi zvýšil tohtoročný výhľad tržieb. Najväčší výrobca šperkov na svete, dánska spoločnosť Pandora, ohlásil za apríl nárast tržieb o 214 percent. Jeho akcie si následne pripísali tri percentá.