Európske akcie dnes vykázali najvýraznejší nárast za viac ako tri mesiace, ťažili zo zmiernenia obáv z razantného sprísňovania menovej politiky a jeho dopadov na ekonomiku. Paneurópsky akciový index STOXX Europe 600 si pripísal 2,62 percenta a uzavrel na 412,93 bodu. Od začiatku roka však stráca vyše 15 percent.

Za celý týždeň index vzrástol o 2,4 percenta po predchádzajúcich troch týždňových poklesoch za sebou. K jeho dnešnému rastu veľkou mierou prispeli akcie podnikov zo zdravotníckeho, finančného a technologického sektora. Podľa analytikov zo spoločnosti UBS však zostane vývoj na akciových trhoch vo zvyšku roka značne rozkolísaný.

Hlavný index frankfurtskej akciovej burzy DAX si dnes pripísal 1,59 percenta a uzavrel na 13.118,13 bodu. Index francúzskych akcií CAC 40 pridal 3,23 percenta na 6073,35 bodu, index Londýnskej akciovej burzy FTSE 100 potom vzrástol o 2,68 percenta a uzavrel na 7208,81 bodu.

Pokles cien ropy a ďalších komodít tento týždeň viedol k zmierneniu obáv z inflácie. Znižuje sa tým tlak na výrazné sprísňovanie menovej politiky, ktoré má zvyčajne negatívny vplyv na ekonomickú aktivitu.

Ďalšie dôležité správy

U.S. Markets Open Under Uncertain Economic Conditions
Neprehliadnite

Finančné trhy zachvátila čerstvá panika. Vypredáva sa všetko okrem amerického dolára