Európske akcie vo štrvtok posilnili, hlavný index je blízko trojtýždňového maxima. Vzpruhou boli výsledky švédskej odevnej firmy H&M a na trhu tiež odznievajú obavy o globálny bankový sektor. Paneurópsky index STOXX Europe 600 si pripísal 1,03 percenta na 454,84 bodu, je tak najviac od 10. marca.

„Indexy dvíha ako zmiernenie obáv ohľadom bankového sektora, tak očakávania, že sme veľmi blízko vrcholu úrokových sadzieb,“ uviedla analytička Susannah Streeterová zo spoločnosti Hargreaves Lansdown. „Zdá sa, že kríza bankového sektora je zatiaľ zažehnaná, čo prináša úľavu akciám v sektore nehnuteľností v nádeji, že zvyšovanie úrokových sadzieb je takmer na konci,“ dodala podľa agentúry Reuters.

Európsky realitný sektor si pripísal 3,7 percenta. Marcový prepad stiahol toto vysoko zadlžené odvetvie do blízkosti desaťročných miním z minulého roka.

K zlepšeniu nálady na trhu prispel vývoj inflácie v Španielsku. V marci spomalila na 3,3 percenta z februárových šiestich percent. Spomalil aj medziročný rast spotrebiteľských cien v Nemecku, a to na 7,8 percenta z februárových 9,3 percenta. Za výrazným poklesom inflácie stálo predovšetkým prudké spomalenie medziročného rastu cien energií, analytici ale počítali s výraznejším poklesom inflácie.

Spoločnosť H&M v prvom fiškálnom štvrťroku prekvapivo zvýšila prevádzkový zisk o 58 percent. Akcie tohto druhého najväčšieho predajcu módy si pripísali 16,3 percenta. Širší maloobchodný index potom pridal 3,7 percenta.

Akcie dánskeho výrobcu veterných turbín Vestas vzrástli o 5,2 percenta. Zrejme k tomu prispel fakt, že firma získala zákazku v Brazílii.

Ďalšie dôležité správy

Binance
Neprehliadnite

Americké úrady žalujú kryptomenovú burzu Binance za porušenie predpisov