Európske akcie majú za sebou najlepší deň za takmer dva mesiace. Akcie spoločností z odvetví produkcie základných surovín vystúpili na desaťročné maximum.

Paneurópsky index STOXX 600 si pripísal 1,8 percenta a obchodovanie uzavrel na 441,55 bodu. Ukazovateľ zmazal takmer celú stratu z predchádzajúceho dňa, keď sa obavy zo sprísňovania menovej politiky v Spojených štátoch negatívne odrazili na technologických akciách. Tie stúpli o 2,7 percenta, zatiaľ čo v predchádzajúcej seanse odpísali 3,7 percenta.

burza
Neprehliadnite

Európske akcie sú vďaka lepším vyhliadkam ekonomiky na rekorde

Čiastkový index STOXX 600 Basic Resources, ktorý združuje akcie spoločností z odvetví produkcie základných surovín, vzrástol o 4,7 percenta a dosiahol desaťročné maximum. Hore ho ťahali ťažiari, ktorých tituly sa obchodujú na londýnskej burze. Najväčšiu váhu majú v indexe spoločnosti Rio Tinto, Glencore a BHP Billiton.

Akcie automobilky Stellantis si pripísali sedem percent - jej hospodárske výsledky za prvý štvrťrok prekonali odhady. Skupina varovala, že nedostatok čipov v prebiehajúcom kvartáli ovplyvní jej produkciu zásadnejším spôsobom ako v prvom štvrťroku.

O 5,2 percenta stúpli akcie nemeckej módnej spoločnosti Hugo Boss, ktorá v prvom kvartáli takmer zdvojnásobila predaj v pevninskej Číne. Výrazne oslabili akcie nemeckej služby Delivery Hero. Jej akcionári v utorok večer v zrýchlenom úpisu predali necelé štyri percentá akcií úhrnom za zhruba 1,25 miliardy eur. Akcie Delivery Hero dnešnú seansu uzavreli poklesom o 4,2 percenta.