Európske akcie sa dnes pre obavy z recesie prepadli, majú za sebou najhorší týždeň od polovice júna. Paneurópsky index STOXX Europe 600 klesol o 2,3 percenta na 390,40 bodu a za celý týždeň sa znížil o 4,4 percenta. Nadol ho potiahli najmä akcie odvetvia energetiky a základných materiálov, ktoré odpísali viac ako šesť percent.

Príprava na hroziacu recesiu

Pokles podnikateľskej aktivity v eurozóne sa v septembri prehĺbil, ekonomike hrozí recesia. Vyplýva to z predbežných výsledkov prieskumu medzi nákupnými manažérmi, ktoré dnes zverejnila spoločnosť S & P Global. Výrobné podniky čelia najmä vysokým cenám energií, zatiaľ čo prevádzkovatelia služieb čelia slabšiemu dopytu zo strany spotrebiteľov, ktorí sa snažia šetriť pre rastúce náklady na základné životné potreby.

Európu čaká tuhá zima, pretože pochybnosti o dodávkach energie vedú k chmúrnym vyhliadkam ohľadom oživenia hospodárskej aktivity, konštatoval ekonóm spoločnosti ING Bert Colijn. Keď k tomu prirátame jasnú prioritu Európskej centrálnej banky, ktorou je kontrola inflácie, je ďalšie zvýšenie základnej úrokovej sadzby o 0,75 percentuálneho bodu v októbri „určite" na stole, dodal.

Opatrenia v Británii

Index londýnskej akciovej burzy FTSE 100 klesol o necelé dve percentá na 7018,60 bodu. Libra sa voči doláru prepadla najnižšie za 37 rokov a okolo 19:15 stredoeurópskeho času sa obchodovala za 1,0898 dolára.

Britská vláda chystá súbor opatrení, ktoré majú v krajine podporiť hospodársky rast a pomôcť zmierniť najhoršiu krízu životných nákladov za desiatky rokov. Súčasťou pomoci sú miliardové daňové škrty, najväčšie od roku 1972, a dotácie zhruba 60 miliárd libier, ktorá má znížiť účty za plyn a elektrinu pre domácnosti a podniky. Vládny plán dnes predstavil nový minister financií Kwasi Kwarteng.

Hlavný index nemeckých akcií DAX odpísal bezmála dve percentá na 12.284,19 bodu. Dostal sa tak najnižšie od novembra 2020.

Skoky zažívajú ceny komodít aj banky

Ceny ropy sa dnes pre obavy z dopytu výrazne klesajú, severomorská ropa Brent odpisovala po 19:20 stredoeurópskeho času bezmála päť percent. Najviac index STOXX 600 zaťažili akcie firiem BP, Totalenergies a Shell, ktoré sa prepadli o 4,9 až sedem percent. Ťažobný index zaznamenal najhoršiu seanciu za posledných päť mesiacov, keďže ceny kovov klesli.

Všetky hlavné sektory uzavreli hlboko v červených číslach. Banky odpísali 3,6 percenta. Spoločnosť Credit Suisse stratila 12,4 percenta a dostala sa na rekordné minimum. Švajčiarska banka sa podľa zdrojov agentúry Reuters už štvrtýkrát za sedem rokov obrátila na investorov so žiadosťou o ďalšie financie.

Bankový index by však tento mesiac mal podľa Reuters výrazne prekonať výkon paneurópskeho indexu STOXX 600, a to vďaka stávkam na to, že tento sektor bude ťažiť z vysokých úrokových sadzieb.

Americká centrálna banka tento týždeň tretíkrát po sebe zvýšila základnú úrokovú sadzbu o 0,75 percentuálneho bodu. Švajčiarsko opustilo éru záporných úrokových sadzieb a britská centrálna banka sadzby zdvihla o 0,5 percentuálneho bodu.

Ďalšie dôležité správy

burza
Neprehliadnite

Investori sa spália kvôli vlastným emóciám. Trh ich len posunie na okraj útesu