Ministri zahraničných vecí krajín EÚ sa v pondelok v Bruseli dohodli na zriadení vojenskej výcvikovej misie EÚ v Mozambiku (EUTM Mozambique). Cieľom misie bude výcvik a podpora mozambických ozbrojených síl pri ochrane civilného obyvateľstva a obnove bezpečnosti a ochrany v provincii Cabo Delgado.

Rozhodnutie Rady EÚ pre zahraničné veci je reakciou na žiadosť mozambických orgánov o väčšiu angažovanosť Únie v oblasti mieru a bezpečnosti. V liste z 3. júna 2021 prezident Mozambiku Filipe Nyusi napísal, že nasadenie vojenskej výcvikovej misie EÚ vo svojej krajine privíta.

Vyčíňanie džihádistov

Dohoda súvisí s aktivitami povstalcov v provincii Cabo Delgado na severe krajiny bohatej na zemný plyn, ktorej asi 54 percent obyvateľov sú moslimovia. Džihádistickí bojovníci tam od vypuknutia povstania v októbri 2017 obsadili niektoré mestá a dediny, čo donútilo státisíce ľudí ujsť zo svojich domovov. Násilie sa v tomto roku vystupňovalo a sú obavy, že sa rozšíri do susedných krajín.

Militanti napojení na teroristickú organizáciu Islamský štát (IS) spustili 24. marca koordinované útoky v meste Palma na severe krajiny – plienili tam budovy a vraždili obyvateľov, pričom tisíce ich ušli do okolitých lesov. Tento útok predstavoval začiatok eskalácie násilia a viedol k úteku z domovov podľa OSN až okolo 800 000 ľudí. Násilnosti si vyžiadali vyše 2 800 ľudských životov, z nich polovicu tvorili civilisti. Mnohým oberiam džihádisti odťali hlavu.

Povstanie v provincii ohrozuje aj tamojší ťažobný priemysel. V bezprostrednej blízkosti mesta Palma budujú francúzsky ropný gigant Total a americká spoločnosť ExxonMobil miliardový projekt na ťažbu skvapalneného zemného plynu.

Potreba humanitárnej pomoci

Mandát plánovanej misie EÚ má spočiatku trvať dva roky. Počas tohto obdobia bude jej strategickým cieľom podpora budovania kapacít a spôsobilostí mozambických ozbrojených síl. Členovia misie majú zabezpečovať vojenský výcvik vrátane operačnej prípravy a špecializovaného výcviku v oblasti boja proti terorizmu a odborného vzdelávania v oblasti ochrany civilného obyvateľstva a dodržiavania medzinárodného humanitárneho práva a zákona o ľudských právach.

Veliteľom misie EUTM Mozambique bude francúzsky viceadmirál Hervé Bléjean a priamo v teréne bude veliť portugalský brigádny generál Nuno Lemos Pires. Mozambik je bývalá portugalská kolónia a používa portugalčinu ako úradný jazyk.

Európska komisia pripomenula, že bezpečnostná a humanitárna situácia v provincii Cabo Delgado sa od roku 2017 neustále zhoršuje. Stupňovanie násilia viedlo k vnútornému vysídleniu viac ako 700 000 ľudí, pričom podľa odhadov najmenej 1,3 milióna ľudí v Cabo Delgado a susedných provinciách Niassa a Nampula potrebuje okamžitú humanitárnu pomoc a ochranu.