Na inováciu a modernizáciu plavebných komôr Vodného diela Gabčíkovo (VDG) prispeje Európska únia. Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Árpád Érsek (Most-Híd) už podpísal zmluvu o poskytnutí finančného príspevku vo výške takmer 123 miliónov eur z Nástroja na prepájanie Európy (CEF).

Európska únia naleje do Gabčíkova vyše sto miliónov

Na inováciu a modernizáciu plavebných komôr Vodného diela Gabčíkovo prispeje Európska únia Zdroj: Profimedia

Banky schválili ku koncu septembra tohto roka 200 118 nových zmlúv na hypotekárne úvery. Ako ďalej vyplýva z informácií zverejnených Národnou bankou Slovenska, v medziročnom porovnaní je to nárast o 6,2 percenta.

Spoločnosti na Slovensku v minulom roku investovali do významných projektov 2,4 miliardy eur. Ako vyplýva z analýzy spoločnosti KPMG, spolu vlani realizovalo významné investície celkovo 70 priemyselných a obchodných spoločností.

Slovenské plynovodné projekty by mala podporiť aj Európska komisia. Slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream, už požiadal komisiu o spolufinancovanie výstavby slovensko-poľského plynovodu, ako aj o grant na spolufinancovanie štúdie uskutočniteľnosti pre plynovod Eastring.

Nezaradený poslanec NR SR Zsolt Simon kritizuje pripravovanú novelu zákona o potravinách, podľa ktorej obchodníci už nebudú musieť uvádzať údaje o zložení výrobkov pri nebalených potravinách. Ako uviedol, v praxi to bude znamenať, že ak si niekto kúpi napríklad párky predávané na hmotnosť, nedozvie sa, či je v nich päť alebo 50 percent mäsa.

Líder eurokritickej Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage vyhlásil, že by rád prijal post vo vláde Donalda Trumpa, ak by tento republikánsky kandidát zvíťazil v dnešných voľbách prezidenta USA. „Ak by mi ponúkol prácu, bol by som celkom rád jeho veľvyslancom pri Európskej únii,“ povedal Farage v programe televízie ITV.

Európska únia naleje do Gabčíkova vyše sto miliónov

Dočasný líder strany UKIP Nigel Farage Zdroj: SITA/AP

V Nemecku zadržali päť osôb podozrivých z napojenia na teroristickú organizáciu Islamský štát (IS). Podľa informácií niekoľkých oznamovacích prostriedkov je medzi nimi 32-ročný Iračan abú Valá, ktorého úrady už niekoľko rokov považujú za ústrednú postavu islamistov v Nemecku.

Bývalý francúzsky minister hospodárstva Emmanuel Macron bude budúci rok kandidovať na prezidenta, oznámil agentúre AFP zdroj z jeho okolia. Oficiálne to podľa neho E. Macron oznámi do 10. decembra.

Zemetrasenia, ktoré v poslednom čase postihli centrálnu časť Talianska, vážne poškodili asi 5-tisíc umeleckých cenností a úrady teraz vedú preteky s časom v snahe zachrániť ich. Informovalo o tom talianske ministerstvo kultúry, ktoré vytvorilo zoznam 81 cirkevných objektov, múzeí a umeleckých pokladov, jež majú pri záchranných prácach absolútnu prioritu.

Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker vyhlásil, že Turecko sa vzďaľuje od hodnôt Európskej únie a vyvoláva dojem, že už sa už nechce stať jej členom. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Európska únia naleje do Gabčíkova vyše sto miliónov

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.