Desaťročia trvajúci konflikt medzi Arménskom a Azerbajdžanom prerástol v utorok do krvavých potýčok, ale schopnosť EÚ pôsobiť ako sprostredkovateľ brzdí dojem že nemôže byť nestranná pre svoje silnejúce energetické vzťahy s Azerbajdžanom bohatým na ropu a plyn, píše Politico. 

Mohutná paľba

Tieto obavy sa naplnili v utorok, keď azerbajdžanské sily spustili mohutnú delostreleckú paľbu mieriacu hlboko do arménskeho vnútrozemia, pričom odvetné útoky nenechali na seba dlho čakať. 

Arménske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že cieľom ostreľovania bolo viacero miest vrátane Vardenisu, Sotku a Gorisu. Obe strany uviedli, že pri pohraničných potýčkach zahynulo 49 arménskych vojakov.

Baku nechýba sebavedomie

Zhruba rovnaké straty zaznamenala aj druhá strana. Útoky pravdepodobne zapríčinilo zvýšené sebavedomie, ktoré Baku čerpá zo svojho zbližovania sa s EÚ.

Príčinou môže byť aj neschopnosť Ruska kontrolovať svoju bývalú sféru vplyvu v dôsledku nepriaznivo sa vyvíjajúcej vojny na Ukrajine. 

„Reakcia EÚ, ako aj ďalších globálnych hráčov na túto krízu, je veľmi dôležitá,“ povedal Gegham Stepanjan, ombudsman pre ľudské práva medzinárodne neuznanej Národnokarabašskej republiky.

Stepanjan takisto povedal, že rastúca závislosť Západu (od Azerbajdžanu) je zdrojom „dvojakého štandardu“ v súvislosti s jeho snahami odrezať Rusko od príjmov z fosílnych palív, ktoré používa na financovanie svojej invázie na Ukrajine. 

Žiadne sankcie

„Bohužiaľ, pokiaľ ide o agresiu zo strany Azerbajdžanu, sme svedkami toho, že medzinárodní aktéri sa stránia cielených vyhlásení a uvaľovania sankcií,“ povedal Stepanjan. 

Rusko je tradičným spojencom Arménska a jeho sily by mali byť zárukou krehkého prímeria medzi Arménskom a Azerbajdžanom. K jeho uzavretiu došlo po bleskovej vojne v roku 2020, pri ktorej Azerbajdžan opäť dobyl veľkú časť sporného územia Náhorného Karabachu.

Nikto ich neuznáva

Náhorný Karabach (Náhornokarabašská republika) je medzinárodne neuznaný štát na území Azerbajdžanu pod vojenským dohľadom Arménska. Vyhlásenie nezávislosti Karabachu vyvolalo začiatkom 90. rokov vojnu, ktorá si vyžiadala okolo 30-tisíc životov. Náhorný Karabach však ako nezávislý štát neuznáva žiadna krajina, dokonca ani Arménsko.

Ďalšie dôležité správy

PK 4 Štrasburg - Predseda Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) Tiny Kox počúva debatu v sídle Rady Európy v Štrasburgu v pondelok 14. marca 2022. Ruská delegácia prerušuje prácu v PZ RE a nebude sa zúčastňovať na jeho zasadnutiach. Predseda PZ RE Tiny Kox v pondelok vo svojom príhovore pripomenul, že Výbor ministrov Členstvo Ruska v Rade Európy pozastavil 25. februára - deň po ruskej invázii na Ukrajinu. FOTO TASR/AP

Tiny Cox, President of the Parliamentary Assembly of the Council of
Neprehliadnite

Rada Európy vyzvala Azerbajdžan a Arménsko na deeskaláciu a dodržanie prímeria