Vesmír je jednou zo silných stránok Európy. Takto sa vyjadril eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton a zároveň v rozhovore pre agentúru Reuters potvrdil, že aktuálny rozpočet EÚ bude po prvýkrát slúžiť aj na podporu nových technológií pre raketové lety. Na vesmírne projekty má ísť 16 miliárd eur.

Chystá sa aj miliardová dohoda so spoločnosťou ArianeSpace. Rad rakiet Ariane a vlastná satelitná navigácia Galileo sú prostriedkami, vďaka ktorým sa Európe darí dostať sa ďalej v rámci vesmírneho bádania a perspektívne získať nezávislosť od Spojených štátov či Ruska.

Európska únia chce viac investovať do vesmírnych letov, satelitnej komunikácie aj prieskumných misií. T. Breton uviedol, že nová raketa Ariane 6, ktorú vyvíja Európska vesmírna agentúra (European Space Agency, ESA), je nevyhnutnosťou, pričom sa musí rozmýšľať už aj nad Ariane 7. Raketu Ariane 6 čaká prvý testovací let na budúci rok.

Reakcia na SpaceX

Európska únia reaguje na snahy americkej súkromnej spoločnosti SpaceX Elona Muska, ktorá nedávno uskutočnila skúšobný let s dvojčlennou posádkou z NASA. Svoju misiu postavila na opakovanej využiteľnosti raketových nosičov. „Spoločnosť SpaceX zmenila definíciu štandardu pre lety rakiet,“ okomentoval tieto kroky Breton.

Eurokomisár chce v rámci Európskej únie navrhnúť niečo ako vesmírny fond s objemom jednej miliardy eur, ktorý by slúžil na podporu začínajúcich spoločností. Systém Galileo by mal vďaka vývoju nových družíc poskytovať presnejšie údaje.

Ďalej sa peniaze majú investovať aj do vývoja nového satelitného systému, ktorý by Európanom zabezpečil prístup k vysokorýchlostnému internetu. Nová generácia satelitov má byť podľa eurokomisára Bretona pripravená už v roku 2024.

Aj Slovensko sa angažuje

Vesmír sa stal kľúčovou oblasťou záujmu Európskej únie po prijatí Lisabonskej zmluvy. V ESA, ktorá je po americkej NASA a ruskom Roskosmose treťou najvýznamnejšou vesmírnou agentúrou sveta, sa v súčasnosti angažuje 22 členských krajín.

Slovensko je momentálne vo fáze druhej etapy spolupráce s ESA, keďže 16. februára 2015 bola podpísaná Zmluva o európskom spolupracujúcom štáte medzi SR a ESA (tzv. „European Cooperating State Agreement“). Treťou etapou je vstup SR do ESA ako plnoprávneho člena, čo sa predpokladá najskôr v roku 2020. 

Doterajší členský príspevok Slovenska do ESA sa ráta na 1,4 milióna eur ročne. Minimálne 85 percent z tejto sumy ide na vesmírne projekty našich vedcov.