Európska komisia (EK) v stredu schválila aj španielsky plán obnovy po pandémii, ktorý podpísala jej šéfka Ursula von der Leyenová. Predtým, ako prvý, odobrila plán Portugalska.

Deväť miliárd eur už v júli

,,Európska komisia sa rozhodla dať zelenú španielskemu plánu obnovy a odolnosti," uviedla Leyenová na spoločnej tlačovej konferencii v Madride so španielskym premiérom Pedrom Sánchezom, len niekoľko hodín po podobnej tlačovke v hlavnom meste Portugalska.

JB 13 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas vyhlásenia po jej stretnutí s kolégiom komisárov v sídle EÚ v Bruseli 14. apríla 2021. Leyenová v stredu po zasadnutí kolégia komisárov oznámila predĺženie dohody o dodávkach proticovidových vakcín so spoločnosťou Pfizer/BioNTech až do roku 2023. Šéfka exekutívy EÚ počas tlačovej videokonferencie uviedla, že ako prejav dôvery v spoločnosť, ktorá bola doteraz
Neprehliadnite

EÚ zvažuje uvoľnenie patentov na vakcíny, uviedla Ursula von der Leyenová

Španielsko ako jeden z najväčších príjemcov do roku 2026 získa z fondu obnovy Európskej únie (EÚ) 69,5 miliardy eur vo forme grantov. Prvých 9 miliárd eur by mal Madrid dostať už v júli.

,,Toto je historický deň pre Španielsko, znamená nové chápanie Európy," uviedol na tlačovej konferencii Sánchez. Leyenová nazvala španielsky plán obnovy "ambicióznym a prezieravým".

Súčasťou aj 110 projektov

Španielska vláda očakáva, že aj vďaka peniazom z fondu obnovy domáca ekonomika tento rok vzrastie o 6,5 percenta po rekordnom poklese o 10,8 percenta v minulom roku.

Súčasťou španielskeho plánu je 110 veľkých investičných projektov. Zahŕňa tiež dôležité reformy, predovšetkým dôchodkového systému a trhu práce.

Až 40 percent z finančných prostriedkov má ísť na boj s klimatickou zmenou, napríklad vo forme podpory mestskej a diaľkovej ekologickej dopravy, zvýšenia energetickej efektívnosti budov, dekarbonizácie priemyslu a nových technológií v oblasti zeleného vodíka a obnoviteľných zdrojov energie. Ďalších 28 percent má smerovať do digitalizácie verejnej správy, priemyslu, obchodu a investícií do IT v oblasti vzdelávania.