Európska komisia v pondelok schválila použitie vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech, ktorá sa zameriava aj na subvarianty koronavírusového variantu omikron. Oznámila to predsedníčka EK Ursula von der Leyenová. TASR správu prevzala z vyjadrenia EK na sociálnej sieti a z agentúry DPA.

Vírus stále predstavuje hrozbu

,,Vieme, že covid stále predstavuje hrozbu," napísala na Twitteri von der Leyenová. ,,Preto sme schválili vakcínu Pfizer/BioNTEch proti súčasným variantom - v nadväznosti na odporúčanie EMA," dodala. Očkovanie je podľa nej stále najlepší spôsob, ako sa chrániť pred ochorením covid-19.

Novú vakcínu už skôr v pondelok odporučila na schválenie Európska agentúra pre lieky (EMA). Konzorcium farmaceutických spoločností Pfizer/BioNTech požiadalo o jej schválenie ešte 26. augusta.

Prispôsobená vakcína Comirnaty

Európska komisia a EMA začiatkom septembra schválili na použitie prvé dve vakcíny proti koronavírusu SARS-CoV-2 prispôsobené na variant omikron.

Očkovacia látka odobrená v pondelok sa zameriava aj na subvarianty omikronu BA.4 a BA.5. Ide o prispôsobenú vakcínu Comirnaty, ktorá využíva technológiu mRNA, a je určená pre osoby nad 12 rokov, ktoré už majú základné očkovanie proti covidu.

Ďalšie dôležité správy

PK 17 Peking - Na snímke muž podstupuje odber vzorky z hltanu počas testu na ochorenie koronavírusu v Pekingu 23. augusta 2022. FOTO TASR/AP

A man gets his routine COVID-19 throat swab at a coronavirus testing site in Beijing, Tuesday, Aug. 23, 2022. (AP Photo/Andy Wong)
Neprehliadnite

Covid-19 v Číne: Aj naďalej tu dochádza k uzatváraniu miliónových miest