Európska komisia vykonala vo viacerých členských krajinách Európskej únie neohlásené kontroly v priestoroch firmy pôsobiacej v sektore energetických nápojov. Má podozrenie, že táto firma porušuje protimonopolné pravidlá EÚ, ktoré zakazujú kartelové dohody a zneužívanie dominantného postavenia na trhu. Komisia o tom informovala v tlačovej správe, názov podniku však nezverejnila.

„Komisia sa obáva, že kontrolovaná firma mohla porušiť protimonopolné pravidlá EÚ, ktoré zakazujú kartely a obmedzujúce obchodné praktiky," uviedla EK v správe.

„Kontrolovaná firma takisto mohla porušiť pravidlá EÚ, ktoré zakazujú zneužívanie dominantného postavenia," dodala.

Európska komisia zdôraznila, že vykonávanie neohlásených inšpekcií neznamená, že daná firma sa skutočne previnila porušením protimonopolných pravidiel.

„Neohlásené inšpekcie sú predbežným krokom pri vyšetrovaní podozrenia na praktiky poškodzujúce hospodársku súťaž," uviedla.
Komisia môže v prípade porušovania protimonopolných pravidiel vymerať firmám pokutu až desať percent z ich celosvetových tržieb.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke nápis na dverách budovy, v ktorej sídli Protimonopolný úrad SR na Drieňovej ulici v Bratislave 21. júla 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Zľavomat čelí podozreniam, že zneužíva dominantné postavenie. Hrozí mu vysoká pokuta