Práva užívateľov digitálnych technológií a ich slobodná voľba budú kľúčovými zásadami digitálnej transformácie spoločnosti, ktorá čaká Európsku úniu v najbližších rokoch. Vyplýva to z návrhu vyhlásenia o digitálnych právach, ktoré dnes ako celosvetovo prvý podobný dokument zverejnila Európska komisia (EK).

Vysokorýchlostný internet pre všetkých

Deklarácia okrem všeobecných princípov počíta okrem iného so zabezpečovaním vysokorýchlostného pripojenia pre všetkých obyvateľov alebo so zlepšením výučby digitálnych technológií na školách.

Komisia vyzvala členské štáty a Európsky parlament, aby vyhlásenia podpísali do polovice roka. Internet a digitálne technológie, ktorých význam vzrástol v čase spoločenských obmedzení spôsobených covidovou pandémiou, budú podľa plánov EÚ v nasledujúcich rokoch ešte viac určovať ráz európskeho hospodárstva i fungovania spoločnosti.

Únijné krajiny do digitalizácie od tohto roku investujú pätinu mimoriadneho fondu určeného na pokrízové ​​oživenie ekonomík. Expanziu digitálneho prostredia ale zatiaľ podľa kritikov nesprevádzajú dostatočné pravidlá.

„Chceme, aby boli technológie bezpečné, slúžili všetkým a aby rešpektovali naše práva a hodnoty. A to aj vtedy, keď sme on-line," komentovala návrh podpredsedníčky komisie pre digitalizáciu Margrethe Vestagerová.

Účasť v digitalizovanej spoločnosti

Vyhlásenie podľa nej vymedzuje princípy, ktoré majú každému človeku žijúcemu v EÚ umožniť aktívnu účasť na živote v stále digitalizovanejšej spoločnosti. Deklarácia síce nie je právne záväzná, EÚ sa v nej ale podľa komisie môže prihlásiť k princípom, ktoré vymedzia jej prístup k digitálnej transformácii.

Medzi hlavné ciele bude patriť zabezpečenie cenovo dostupného a vysokorýchlostného pripojenia pre všetkých obyvateľov všetkých regiónov či bezproblémový prístup k digitálnym službám úradov. Komisia chce tiež zaistiť bezpečné digitálne prostredie pre deti či kvalitné vybavenie škôl s digitálne zdatnými učiteľmi.

Právo odpojiť sa

Vyhlásenie spomína aj právo odpojiť sa po pracovnom čase. „Či už bývate, študujete, pracujete alebo podnikáte v Európe, budete sa môcť spoľahnúť na konektivitu najvyššej triedy, bezproblémový prístup k verejným službám a bezpečný a spravodlivý digitálny priestor," povedal komisár pre jednotný trh Thierry Breton. Vyhlásenie podľa neho stanovuje aj zásadu, že čo je nelegálne mimo internetu, je nelegálne aj on-line.

Únijné krajiny v súčasnosti s europoslancami vyjednávajú o dvojici noriem o digitálnych službách a trhoch, ktoré majú nahradiť 20 rokov staré pravidlá nereflektujúce súčasné fungovanie on-line prostredia. EK sa netají ambíciami, že dnešné vyhlásenie má rovnako ako chystané normy stanoviť štandardy internetovej prevádzky na svetovej úrovni.

Ďalšie dôležité správy

Starlink sledovanie satelitov
Neprehliadnite

Muskov internet Starlink je už dostupný aj pre Slovákov. Ak ho chcete, pripravte si stovky eur