Zabaviť majetok ruských oligarchov či firiem podporujúcich vojnové ťaženie prezidenta Vladimíra Putina na Ukrajine by mohlo byť v Európskej únii čoskoro jednoduchšie. Európska komisia dnes predložila návrh pravidiel, ktoré rozširujú zoznam trestných činov okrem iného o porušovaní sankcií vyhlásených EÚ. Únijná exekutíva zároveň navrhla úpravu smernice, ktorá umožní konfiškovať a predať majetok ľudí či subjektov obchádzajúcich sankcie.

Za tri mesiace od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu sa postupne rozrástol zoznam ruských činiteľov, oligarchov, firiem a inštitúcií, ktorým dvadsaťsedmička zmrazila majetok na území EÚ. V súčasnosti ide o viac ako tisícku mien. Členské štáty však doteraz pristupujú k vymáhaniu sankcií rôzne a menej dôsledné pravidlá niektorých štátov umožňujú potrestaným, aby sa sankciám vyhýbali.

„Sankcie musia dodržiavať všetci. Ak ich niekto nedodržiava alebo obchádza, musí byť potrestaný, a to podľa rovnakých pravidiel vo všetkých členských krajinách EÚ," vyhlásila dnes podpredsedníčka komisie Věra Jourová. Napríklad, porušovanie zbrojného embarga alebo zákazu niektorých dovozov z Ruska podľa nej nepovažujú za trestné činy všetky štáty bloku, mnoho z nich ich berie iba ako správny delikt. Návrh komisie, ktorý teraz dostanú na schválenie členskej krajiny, zaraďuje porušovanie sankcií medzi trestný čin v celej EÚ.

Brusel sa zároveň snaží vyjsť v ústrety štátom požadujúcim, aby sa zo zhabaného majetku čiastočne financovala povojnová obnova Ukrajiny. Komisia chce zaradiť obchádzanie sankcií na zoznam činov, za ktoré možno zabaviť majetok. Navrhuje tiež posilnenie právomocí orgánov rozhodujúcich o zmrazení majetku pochádzajúceho z trestnej činnosti, čo má celú vec urýchliť a sťažiť jeho prevedenie do inej krajiny.

Ďalšie dôležité správy

WA 15 Mariupol - Dym stúpa z oceliarní Azovstaľ v obliehanom prístavnom meste Mariupol na juhovýchode Ukrajiny počas 70. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v stredu 4. mája 2022. FOTO TASR/AP

Smoke rises from the Metallurgical Combine Azovstal in Mariupol, in territory under the government of the Donetsk People's Republic, eastern Ukraine, Wednesday, May 4, 2022. (AP Photo/Alexei Alexandrov)
Neprehliadnite

Štyri európske krajiny vrátane Slovenska chcú, aby za vojnové škody platilo Rusko