Európska komisia (EK) chce od členských krajín Európskej únie získať časť príjmov z novo zavádzaných ekologických poplatkov, aby splatila spoločnú pôžičku financujúcu mimoriadny fond pokrízovej obnovy ekonomík.

Nové zdroje spoločného rozpočtu

Úniová exekutíva navrhla, aby do spoločného rozpočtu putovali nové zdroje z chystaného predaja emisných kvót pre cestnú dopravu a vykurovanie budov, rovnako ako z takzvaného uhlíkového cla.

Mnoho únijných štátov má ale napríklad k rozširovaniu emisného trhu zásadné výhrady a obáva sa zdražovania energií. Komisia začala tento rok vydávať dlhopisy, s pomocou ktorých chce získať okolo 800 miliárd eur (asi 20 biliónov Sk) na financovanie fondu, ktorý si v nasledujúcich rokoch medzi seba rozdelia členské krajiny, aby podporili oživenie po pandemickej kríze.

JB 21 Bethesda - Americký prezident Joe Biden hovorí o novom variante COVID-19 s názvom  omikron počas jeho návštevy Národného inštitútu zdravia v meste Bethesda 2. decembra 2021. Biden oznámil vo štvrtok začatie zimnej kampane proti koronavírusovému ochoreniu COVID-19. Informovala o tom agentúra AFP.
Neprehliadnite

Prísnejšie normy na emisie áut v USA budú šetrnejšie k prírode aj k peňaženkám vodičov

Spomínané dva zdroje doplnené podielom na dani pre najväčšie nadnárodné spoločnosti majú podľa odhadov komisie priniesť na splácanie pôžičky takmer 20 miliárd eur ročne. Dlh má EÚ splácať približne do polovice storočia.

Štvrtina na umorovanie pôžičky

Najväčšiu pomoc pri splácaní dlhu si Brusel sľubuje od emisných kvót od dopravcov či teplární, ktorých predaj by chcel začať do roku 2026. Doterajšie príjmy si medzi seba rozdeľujú členské krajiny, z tých nových by ale štvrtina mala putovať na umorovanie pôžičky, čo podľa odhadov komisia dá ročne 12 miliárd eur.

Takzvané uhlíkové clo (označované skratkou CBAM), teda poplatok za dovoz produktov vyrábaných v krajinách s nižšími ekologickými štandardmi, by malo komisii poskytnúť ročne zhruba miliardu eur.

KK9 Berlín - Enviromentálni aktivisti Greenpeace protestujú s písmenami CO2 proti klimatickým zmenám pred Brandenburskou bránou v Berlíne 6. mája 2021. FOTO TASR/AP
Activists of the environment organization Greenpeace protest with CO2 letters illuminated with flames in front of the Brandenburg Gate against the climate change in Berlin, Germany, Thursday, May 6, 2021. The demonstrators demand German Chancellor Angela Merkel to push the fight against climate change during the 12th meeting of the P
Neprehliadnite

Nevieme rýchlo eliminovať CO₂, tak z neho začneme vyrábať jedlo, diamanty a vodku

EK chce získať aj pätnásťpercentný podiel z príjmov, ktoré budú mať krajiny EÚ z dane pre najväčšie nadnárodné firmy, na ktorej zavedení sa dohodli vyspelé svetové ekonomiky. Tento zdroj komisie odhaduje až na štyri miliardy eur ročne.

Odpor členských štátov

Prinajmenšom časť plánov však narazí na odpor časti členských štátov. Zástupcovia krajín východného krídla EÚ tento týždeň kritizovali plán na zavádzanie nových emisných kvót, ktorý môže podľa nich mať masívne sociálne dopady na časť obyvateľov. Komisia ich chce zmierniť vytvorením sociálne klimatického fondu, štáty sa však obávajú, že nebude dostatočný.

Na snímke predseda Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Peter Kremský (OĽaNO) počas rokovania parlamentného výboru v Bratislave v utorok 12. janára 2021. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Hospodárske výbory V4 vyzvali eurokomisiu na riešenie cien emisných povoleniek

Jednoznačný názor nemajú krajiny ani na uhlíkový dovozný poplatok. O dnešných návrhoch budú krajiny v budúcom roku vyjednávať s Európskym parlamentom. Komisia chce do spoločného rozpočtu v záujme splácania dlhu získať aj ďalšie príjmy, okrem iného poplatky za nerecyklované plasty či z digitálnej dane.