Európska komisia do mája predloží plán postupného ukončenia odberu plynu z Ruska do roku 2027. Počas dnešného rokovania únijných lídrov to oznámila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Lotyšský premiér Krišjánis Kariňš pred summitom vyhlásil, že EÚ musí kvôli vojne na Ukrajine čo najrýchlejšie ochromiť ruskú ekonomiku a mala by rozhodnúť o zastavení energetického dovozu z Ruska.

Opatrnejší prístup

Iní šéfovia štátov vrátane českého premiéra Petra Fialu však presadzujú opatrnejší postup, a summit tak zrejme prinesie iba všeobecnejšiu deklaráciu o snahe znižovať závislosť na ruskom plyne a rope.

Dodávky z Ruska zaisťujú asi 40 percent spotreby zemného plynu v EÚ a 30 percent spotreby ropy. Rozhodnutie Moskvy vojensky napadnúť Ukrajinu však dramaticky vystupňovalo snahy túto „závislosť" ukončiť a zasiahnuť tak kľúčový zdroj príjmov Ruska. Európska komisia v utorok navrhla, aby sa tak v prípade plynu stalo „omnoho skôr ako v roku 2030".

Šéfka únijnej exekutívy dnes upresnila, že do polovice mája predloží plán, ako to dosiahnuť do roku 2027. Podľa vysoko postaveného únijného činiteľa však táto stratégia zatiaľ nemá jednoznačnú podporu členských krajín. Niektoré štáty podľa neho nepovažujú za realistické tento termín stihnúť. Ďalšie krajiny naopak usilujú o čo najrýchlejšie odstrihnutie EÚ od ruského plynu, ropy či uhlia.

Rýchle zstavenie nákupov je nemožné

„Musíme nielen izolovať ekonomiku (ruského prezidenta Vladimira) Putina, ale čo najrýchlejšie ju ochromiť," povedal pri príchode na zámok vo Versailles lotyšský premiér. „Som presvedčený, že by sme mali prijať rozhodnutie zastaviť dovoz energií z Ruska, aby sme dostali Putina k vyjednávaciemu stolu a zastavili vojnu," pokračoval Karinš.

EÚ podobne ako Spojené štáty a Británia uvalila na Moskvu kvôli jej invázii na Ukrajinu nebývalo tvrdé sankcie, rýchle zastavenie nákupov ropy a plynu je ale podľa lídrov niektorých členských krajín nemožné. Odmieta ho napríklad maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý je podľa svojho hovorcu proti sankciám spojeným s ropou a plynom.

Postupné ukončenie závislosti

Český premiér dnes pred odletom do Paríža povedal novinárom, že okamžité odstrihnutie únie od ruského plynu „nie je cesta, ktorou by sme mali ísť". Fiala plne podporuje snahy odpútať sa od ruských palív a chce, aby sa tak stalo čo najskôr. „Ale, určite to nebude v tomto roku," uviedol.

Pracovná verzia záverov summitu, ktorú má ČTK k dispozícii, hovorí o dohode na „postupnom ukončení našej závislosti na ruskom plyne, rope a uhlí". Konkrétny termín na zavŕšenie tejto snahy v návrhu uvedený nie je.

Ďalšie dôležité správy

Stretnutie šéfov diplomacií Ruska, Ukrajiny a Turecka
Neprehliadnite

Lavrov si myslí, že ruský vpád na Ukrajinu do jadrovej konfrontácie veľmocí nikdy neprerastie