Európska komisia (EK) si chce prvé peniaze na mimoriadny fond pokrízovej ​​obnovy ekonomík začať na finančných trhoch požičiavať v júni. Celkom by do roku 2026 chcela v rámci spoločného dlhu získať pre krajiny Európskej únie 800 miliárd eur, ktoré by EÚ mala splatiť do roku 2058. Oznámil to eurokomisár pre rozpočet Johannes Hahn. Komisia si podľa neho môže prvé financie požičať až potom, čo všetky štáty ratifikujú zvýšenie záruk únijného rozpočtu. Podľa diplomatov ale nie sú štáty zďaleka jednotné v tom, koľko peňazí a z akých nových daní a poplatkov budú ochotné na splatenie dlhu do spoločného rozpočtu posielať.

Všetkých 27 únijných krajín sa vlani zhodlo na tom, že v rámci pomoci odvetviam, firmám i ľuďom zasiahnutým koronakrízou si medzi seba rozdelia 750 miliárd eur z bezprecedentnej spoločnej pôžičky. Táto suma v cenách roku 2018 sa zhruba vyrovná spomínaným 800 miliardám v aktuálnych cenách.

JB 35 Bukurešť - Zdravotníčka pripravuje ampulku s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca počas očkovania vo vakcinačnom centre v Bukurešti 7. apríla 2021.    FOTO TASR/AP

A member of the medical staff draws serum from an AstraZeneca vaccine container at a vaccination center in Bucharest, Romania, Wednesday, April 7, 2021. (AP Photo/Vadim Ghirda)
Neprehliadnite

Európska komisia nepredĺži zmluvy týkajúce sa vektorových vakcín

Podľa Hahna by si komisia chcela každý rok požičať zhruba 150 miliárd eur. Brusel chce vydávať spoločné dlhopisy so splatnosťou od troch do 30 rokov. Zhruba 250 miliárd eur z celkovej sumy by mali tvoriť takzvané zelené dlhopisy určené na financovanie klimaticky šetrných projektov.

Prvé peniaze by do členských krajín mohli začať prúdiť v druhej polovici tohto roka v rámci predfinancovania jednotlivých projektov. Okrem ratifikácie vyšších rozpočtových záruk, ktorú zatiaľ dokončila približne polovica členských krajín, musia tiež štáty komisii do konca apríla predložiť národné plány obnovy. Brusel má potom dva mesiace na to, aby ich posúdil a na ich základe začal peniaze rozdeľovať.