Európska komisia (EK) a spoločnosť AstraZeneca urovnali mimosúdnou cestou spor ohľadom nedodania prisľúbených dávok vakcín proti koronavírusu. Dohodli sa tiež, že britsko-švédska firma dodá do EÚ zostávajúce dávky svojho preparátu Vaxzevria. S odvolaním sa na piatkové vyhlásenie oboch strán o tom informovali agentúry Reuters a AFP.

JB 35 Amsterdam - Ampulka s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca počas očkovania vo vakcinačnom centre v Amsterdame 20. apríla 2021. FOTO TASR/AP

A vial of AstraZeneca vaccine against COVID-19 sits on a general practitioner's table during a vaccination campaign in Amsterdam, Netherlands, Wednesday, April 14, 2021. (AP Photo/Peter Dejong)
Neprehliadnite

Ochrana vakcíny AstraZeneca je silná, aj keď sa druhá dávka podá oveľa neskôr

Podľa pôvodnej dohody sa AstraZeneca zaviazala dodať 60 miliónov dávok svojej očkovacej látky do konca tretieho štvrťroka tohto roku, 75 miliónov do konca roku 2021 a 65 miliónov do konca prvého štvrťroka 2022.

Eurokomisia podnikla v apríli proti farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca právne kroky za nedodržanie zmluvy o dodávke vakcín proti ochoreniu covid-19 a za to, že nemá „spoľahlivý" plán na zabezpečenie včasných dodávok. Mimosúdna dohoda by mala definitívne urovnať súdny spor, ktorý prebiehal v Belgicku.