Európska ekonomika má v nasledujúcich rokoch aj napriek viacerým prekážkam výrazne rásť. Vyplýva to z jesenných prognóz, ktoré vo štvrtok zverejnila Európska komisia (EK).

Aktuálne predpokladá, že rast hrubého domáceho produktu Európskej únie (EÚ) by mal v rokoch 2021 až 2023 dosiahnuť postupne 5 percent, 4,3 percentá a 2,5 percenta. Podobná miera rastu sa očakáva aj v krajinách eurozóny, s pomalším tempom v roku 2023 - na úrovni 2,4 percenta.

Zotavovanie sa z recesie

Ekonomika EÚ sa podľa komisie zotavuje z recesie spôsobenej pandémiou rýchlejšie, ako sa očakávalo. Tým, že očkovacie kampane pokročili a obmedzenia sa začali postupne odstraňovať, rast hospodárstva sa na jar obnovil a pokračoval v nezmenšenom tempe aj počas leta.

Výhľad ekonomického rastu podľa EK do značnej miery závisí od dvoch faktorov - vývoja pandémie ochorenia covid-19 a tempa, akým sa výroba a ponuka prispôsobia rýchlemu nárastu dopytu po opätovnom otvorení ekonomiky.

Rastu pomôže dopyt

Tempo rastu EÚ v druhom štvrťroku 2021 predstavovalo v ročnom vyjadrení takmer 14 percent. Európske hospodárstvo dosiahlo úroveň produkcie spred vypuknutia pandémie v treťom štvrťroku a posunulo sa od oživenia k rastu.

Tento rast by mal podľa EK aj naďalej poháňať domáci dopyt. Zlepšenia podmienok na trhu práce a predpokladaný pokles úspor by mal prispieť k trvalému rastu spotrebiteľských výdavkov.

JB 16 Štrasburg - Poľský premiér Mateusz Morawiecki (uprostred) počas prejavu na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu 19. októbra 2021. Európska komisia (EK) odpovie na rozhodnutie poľského Ústavného súdu, ktorý neuznal nadradenosť legislatívy EÚ nad národným právom. Uviedla to v utorok v Štrasburgu predsedníčka EK Ursula von der Leyenová pred poslancami Európskeho parlamentu (EP) a poľským premiérom Mateuszom Morawieckim.       Šéfka exekutívy EÚ zdôraznila, že nedovolí, aby b
Neprehliadnite

Europoslanci odmietli škrty členských štátov v rozpočte EÚ na rok 2022