Britský premiér Boris Johnson v utorok varoval pred druhou vlnou epidémie Covid-19. Tá hrozí príchodom zo Španielska, kde najmä oblasť Katalánska zaznamenáva prudký nárast nových prípadov choroby. Počet nových infikovaných jedincov v celej krajine stúpol za mesiac viac ako 6-násobne.

Španielska druhá vlna

Britská vláda sa rozhodla konať napriek politickým rizikám. Španielsko je totižto najnavštevovanejšou britskou destináciou a len tento týždeň sa do krajiny chystá viac ako 600-tisíc Britov. Boris Johnson oznámil, že ľudia vracajúci sa zo Španielska budú musieť podstúpiť dvojtýždňovú karanténu.

Podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb dosahuje 14-denný kumulatívny počet nových nakazených na stotisíc obyvateľov v Španielsku hodnotu 47. Pritom úroveň vyššia ako 20 už je považovaná za rizikovú, tvrdí pre TREND profesor Pavol Jarčuška, prezident Slovenskej spoločnosti epidemiológov.

Pokračujúci rast počtu nakazených v Španielsku, ktorého týždenný priemer sa priblížil k úrovni dvetisíc denne, primäl označiť túto krajinu za rizikovú okrem Británie aj Francúzsko, Holandsko a Nemecko. Ich rozhodnutie má potenciál ďalej zhoršiť situáciu v domácom cestovnom ruchu.

Vakcína
Neprehliadnite

Prichádza druhá vlna epidémie. Jeseň bude pre Slovensko kritická

Španielsko ostalo rozhorčené. Premiér krajiny Pedro Sánchez povedal, že väčšina oblastí krajiny je bezpečnejšia ako Británia. No podľa regionálneho prezidenta Joaquima Torra je situácia v Katalánsku kritická.

Jednou z reakcií lokálnej vlády v snahe znížiť tempo nákazy je zákaz „botellon“ – stretávanie sa mladých ľudí po večeroch a spoločné popíjanie alkoholu na uliciach či v parkoch. Porušenie tohto zákazu môže priniesť pokutu až 15-tisíc eur. Pri opätovnom prudkom raste španielskej nezamestnanosti ide o vysoký trest.

Už v piatok katalánska vláda prikázala uzavretie nočných klubov. Reštaurácie a bary môžu byť otvorené iba do polnoci.

Vystrašená Európa

„Ešte nevieme, či sa začína druhá vlna, ale už môže,“ tvrdí Lothar Wieler, šéf nemeckého Inštitútu Roberta Kocha. Druhá vlna epidémie je definovaná komunitným šírením, dopĺňa profesor P. Jarčuška. V Nemecku sa už okrem lokalizovaných zdrojov nákaz objavuje už aj „difúzne“ šírenie.

Na obavy, aby sa nestalo druhým Španielskom, reaguje aj Grécko. To zavádza povinné nosenie rúšok vo vnútorných priestoroch. Zároveň v pondelok zakázalo leteckú dopravu z Rumunska a Bulharska pre všetkých bez certifikátu potvrdzujúceho negatívny test na Covid-19 za posledných 72 hodín.

Je to práve Rumunsko, kde je situácia najhoršia v Európe. Krajina má kumulatívny počet nakazených až 66 osôb na 100-tisíc obyvateľov. Počet infekcií vzrástol za posledný mesiac štvornásobne. Bulharsko za Rumunskom príliš nezaostáva.

Slovensko vyčkáva

Kým niektoré krajiny aktívne zasahujú, Slovensko zatiaľ vyčkáva. Kým sa premiér Igor Matovič postaral o jednu z najprísnejších karantén pri prvej vlne epidémie, pri objavujúcej sa druhej vlne je jeho postoj laxnejší. Slovensko stále neoznačilo Španielsko za rizikovú destináciu.

Úrad verejného zdravotníctva dlhodobo varuje, aby ľudia zvážili nevyhnutnosť cestovania do zahraničia. „Ak je niekto v zahraničí, odporúčame mu zvoliť si skôr ubytovanie mimo hlavných trás a s menším počtom ľudí. Rovnako je vhodné dbať na dostatočný sociálny odstup od cudzích osôb, dôkladné umývanie rúk a nasadiť si rúško vo verejných interiérových priestoroch,“ dodáva Daša Račková z Úradu verejného zdravotníctva.