Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR) si plánuje zabezpečiť ďalšie financie na obnovu Ukrajiny. Uviedla to v týchto dňoch na zasadnutí Svetového ekonomického fóra (WEF) vo švajčiarskom Davose šéfka EBOR Odile Renaudová-Bassová. Oznámila to dva týždne po tom, ako banka prisľúbila, že v tomto roku investuje na Ukrajine 1 miliardu eur.

Náklady na odstraňovanie škôd 

Ako povedala pre agentúru Reuters na okraj zasadnutia WEF, Európska banka pre obnovu a rozvoj očakáva, že darcovia poskytnú ďalšie financie. „Darcom je jasné, že bude potrebný omnoho väčší objem peňazí," uviedla Renaudová-Bassová. Európska únia odhaduje, že celkové náklady na odstraňovanie škôd na Ukrajine v dôsledku „špeciálnej operácie", ako to nazývajú Rusi, sa budú pohybovať od 500 miliárd do 600 miliárd eur.

Uprednostňujú granty

Šéfka Európskej banky pre obnovu a rozvoj zároveň dodala, že je dôležité, aby minimálne časť z financií, ktoré Ukrajina potrebuje (len na infraštruktúru by malo ísť 70 miliárd až 90 miliárd USD), získala krajina prostredníctvom grantov, nie úverov. Krajina by tak potom nebola zaťažená takým vysokým dodatočným dlhom.

Ďalšie dôležité správy

KK13 Brusel - Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba hovorí po stretnutí ministrov zahraničných vecí EÚ v Bruseli v pondelok 16. mája 2022. Ministri zahraničných vecí EÚ diskutovali  o súčasných záležitostiach, ruskej agresii na Ukrajine a iniciatíve Globálna brána (The Global Gateway). FOTO TASR/AP

Ukraine's Foreign Minister Dmytro Kuleba talks to the press after a meeting of EU foreign ministers at the European Council building in Brussels, Monday, May 16, 2022. European Union fo
Neprehliadnite

Ukrajina potrebuje raketové systémy, a to čo najskôr