Viacerí europoslanci žiadajú o pomoc pri financovaní následkov sobotňajšieho požiaru v Banskej Štiavnici. V tejto veci chcú v pondelok odoslať list eurokomisárke pre kohéziu a reformy Elise Ferreirovej. Informoval o tom slovenský europoslanec Robert Hajšel, ktorý list inicioval.

„S následkami tak ničivého požiaru, aký včera zažila Banská Štiavnica, nemôže bojovať žiadne mesto samé. Pomôcť mu musí nielen slovenská vláda, ale aj Európska únia,“ skonštatoval.

V liste europoslanci žiadajú, aby Európska komisia v súčinnosti s kompetentnými orgánmi SR preskúmala možnosti využitia existujúcich finančných nástrojov EÚ, akými sú napríklad štrukturálne fondy. Hajšel avizuje, že o formách možnej pomoci bude rokovať v nasledujúcich dňoch so zástupcami EK a Európskeho parlamentu aj osobne.

Požiar v historickom centre Banskej Štiavnice vypukol v sobotu dopoludnia v jednej z historických budov. Postupne sa rozšíril a poškodil sedem objektov. Na mieste zasahovali desiatky profesionálnych hasičov, dobrovoľní hasiči i vojaci.

Na miesto boli povolaní aj zamestnanci Kontrolného chemického laboratória civilnej ochrany v Slovenskej Ľupči, ktorí vykonávali meranie ovzdušia s negatívnym výsledkom. Situácia je aktuálne stabilizovaná, hasiči však naďalej pracujú na likvidácii ohnísk.

Ďalšie dôležité správy

Na námestí v centre Banskej Štiavnice vypukol v sobotu dopoludnia požiar v historickej budove
Neprehliadnite

Požiar v Banskej Štiavnici je stabilizovaný, mesto vyhlásilo mimoriadnu situáciu