Podľa T. Zdechovského delegácia na Slovensku nebola vítaná, pričom spôsob vyjadrovania popredných predstaviteľov štátu označil za hanbu. Upozornil tiež na kontext návštevy - zavraždenie investigatívneho novinára Jána Kuciaka, ktorý písal o údajnom zneužívaní agrodotácií.

„Farmári sú sankcionovaní odopieraním dotácií, pokiaľ upozornia na podvody. To je potrebné v správe zdôrazniť,“ povedal T. Zdechovský z politickej frakcie európskych ľudovcov (EPP). Poukázal pritom na prípady, keď polícia nerieši napádanie poľnohospodárov na poliach i napriek prítomnosti dôkazov.

Ďalším problémom je podľa neho nedostupnosť európskych dotácií pre malé a stredné podniky. Členovia delegácie podľa T. Zdechovského dostali následne mnoho podnetov týkajúcich sa ďalších problémov s dotáciami, ktoré zatiaľ neboli prešetrené.

Absolútnu prioritu by mala na Slovensku dostať pozemková reforma, keďže súčasný stav vytvára medzi farmármi, občanmi a verejnou správou prostredie nedôvery, zhodnotil český europoslanec.

Zastrašovanie a násilie

Ako sa zmienil ďalší z členov delegácie, britský poslanec Derek Vaughan, existujú dôkazy o tom, že malí poľnohospodári a osoby, ktoré upozorňujú na neprávosti, čelia na Slovensku zastrašovaniu či dokonca fyzickému násiliu.

D. Vaughan zo skupiny socialistov a demokratov v EP zhodnotil decembrovú misiu CONT na Slovensku ako intenzívnu, vyjadril však počudovanie nad tým, že tri skupiny poľnohospodárov sa chceli s delegáciou stretnúť samostatne, hoci sa sťažovali na to isté.

Hlavným predmetom ich sťažností bolo údajné nárokovanie si priamych platieb z EÚ veľkými spoločnosťami, ale aj zastrašovanie či fyzické násilie a súvisiaca nečinnosť vyšetrujúcich orgánov.

„Dozvedeli sme sa o tom, že Poľnohospodárska platobná agentúra konala v prospech veľkých firiem a taktiež sa neriadila rozhodnutiami súdov, ktoré boli v prospech malých poľnohospodárov,“ povedal D. Vaughan, pričom upozornil aj na pomalosť rozhodovania súdov v príslušných sporoch spôsobujúcu v niektorých prípadoch bankrot.

Zatiaľ mlčia 

„Vzhľadom na to, že finálne znenie správy ešte nie je k dispozícii, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sa k čiastkovým medializovaným informáciám z rozpravy vyjadrovať nebude,“ uviedol v reakcii tlačový odbor slovenského rezortu pôdohospodárstva.

Europoslanci z výboru CONT navštívili Slovensko v dňoch 17. až 19. decembra 2018, aby preskúmali využívanie poľnohospodárskych dotácií z fondov EÚ. Nadviazali na spoločnú misiu výboru CONT s Výborom EP pre občianske slobody (LIBE), ktorá sa uskutočnila v marci 2018 po smrti Kuciaka.